Paris-Nice Results - Stage 3

News & Results

03/12/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Paris-Nice Results - Stage 3

Carlstrøm win stage; Chavanel takes overall lead.

Stage 3: March 12, 2008: Fleurie - Saint Etienne Daho (166 km):
1 Kjell Carlström (Fin) Liquigas       04:39:14
2 Clément L'Hottelerie (Fra) Skil-Shimano                       
3 Pierre Rolland (Fra) Crédit Agricole                       0.43
4 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                            
5 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                                
6 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r-La Mondiale                      
7 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                  
8 Damiano Cunego (Ita) Lampre                                   
9 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne                      
10 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi                        
11 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                               
12 Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi                           
13 Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto                        
14 Maxime Monfort (Bel) Cofidis                              0.46
15 Christophe Moreau (Fra) Agritubel                            
16 Yann Huguet (Fra) Cofidis                                    
17 Simon Spilak (Slo) Lampre                                 0.49
18 Alexander Efimkin (Rus) Quick Step                        0.52
19 Juan Manuel Gárate (Spa) Quick Step                          
20 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                 
21 Carlos Barredo (Spa) Quick Step                              
22 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel                              
23 Jurgen Van den Broeck (Bel) Silence-Lotto                    
24 Michael Albasini (Swi) Liquigas                           3.42
25 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux                    
26 Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel                          3.46
27 Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole                          
28 Josep Jufré (Spa) Saunier Duval-Scott                        
29 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom                         
30 Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom                        
31 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                        
32 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                               
33 Bram Tankink (Ned) Rabobank                                  
34 Bradley McGee (Aus) Team CSC                                 
35 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole                 3.52
36 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas                       5.06
37 Vicente Reynes (Spa) High Road                            5.07
38 José Luis Arrieta (Spa) Ag2r-La Mondiale                     
39 Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle - H30                   
40 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Scott                     
41 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel                            
42 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole                    
43 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto                           5.11
44 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                     8.04
45 Marc De Maar (Ned) Rabobank                                  
46 David Millar (GBr) Slipstream Chipotle - H30                 
47 Enrico Franzoi (Ita) Liquigas                             8.28
48 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano                             
49 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                        
50 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                      17.06
51 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step                          
52 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram                               
53 Hubert Dupont (Fra) Ag2r-La Mondiale                         
54 Paolo Bossoni (Ita) Lampre                                   
55 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                         
56 Craig Lewis (USA) High Road                                  
57 Aurélien Passeron (Fra) Saunier Duval-Scott                  
58 Christophe Edaleine (Fra) Ag2r-La Mondiale                   
59 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                         
60 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi                      
61 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi                        
62 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step                              
63 Claudio Corioni (Ita) Liquigas                               
64 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank                           
65 Christian Vande Velde (USA) Slipstream Chipotle - H30        
66 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                      
67 Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas                          
68 Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner                              
69 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner                           
70 Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner                             
71 Peter Velits (Svk) Team Milram                               
72 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne                          
73 David López García (Spa) Caisse d'Epargne                    
74 Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi                  
75 Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux                    
76 Lilian Jégou (Fra) Française des Jeux                        
77 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                 
78 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto                            
79 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank                               
80 Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto                              
81 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                        
82 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole                           
83 Sébastien Minard (Fra) Cofidis                               
84 Bingen Fernández (Spa) Cofidis                               
85 Andrea

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment