Giro d'Italia Results - Stage 4

News & Results

05/9/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
One more win for McEwen. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
One more win for McEwen. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Giro d'Italia Results - Stage 4

2nd stage win for McEwen; Schumacher maintains overall lead.


May 9, 2006: Wanze - Hotton ( 193 km ):
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto        04:38:51

2 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic                                 

3 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni                 

4 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare                  

5 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team                                          

6 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                         

7 Philippe Gilbert (Bel) Fran?aise des Jeux                                 

8 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance                                       

9 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                   

10 S?bastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom                                

11 William Bonnet (Fra) Credit Agricole                                     

12 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto                                        

13 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone                    

14 Graeme Brown (Aus) Rabobank                                              

15 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital                                    

16 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                      

17 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                                        

18 Arnaud Gerard (Fra) Fran?aise des Jeux                                   

19 Gr?gory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                                

20 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                    

21 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-W?rth Team                        

22 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                              

23 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank                              

24 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                                  

25 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears         

26 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                               

27 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto                                    

28 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare                          

29 Cyrille Monnerais (Fra) Fran?aise des Jeux                               

30 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto                                         

31 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance                                        

32 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears            

33 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                                          

34 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    

35 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni           

36 Marc De Maar (Ned) Rabobank                                               

37 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears             

38 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance                                     

39 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                                

40 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital                       

41 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom                                      

42 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                                

43 Jos? Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears        

44 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-W?rth Team                            

45 Jos? E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems                  

46 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi                                

47 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                                       

48 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                     

49 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                                      

50 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole                                 

51 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team              

52 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital                                      

53 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team                                       

54 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance                                       

55 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                   

56 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                        

57 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                                     

58 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram                                  

59 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas                                            

60 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom                                   

61 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic                           

62 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team                

63 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team                   

64 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare              

65 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                     

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment