2009 Tour of Romandie Results - Stage 4

News & Results

05/2/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Tour of Romandie Results - Stage 4

Kreuziger wins stage 4 and takes overall lead.

May 2, 2009: Tour de Romandie: Estavayer le Lac - Sainte Croix (158 km):
1 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas       04:11:44
2 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne            
3 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha                     0.07
4 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto                  0.17
5 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel - Euskadi               0.45
6 Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux               0.51
7 Dario Cataldo (Ita) Quick Step                             
8 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team                        
9 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne                  
10 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto                           
11 Denis Menchov (Rus) Rabobank                              
12 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne                     
13 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas                         1.17
14 Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto                   1.20
15 Tony Martin (Ger) Team Columbia - Highroad             1.24
16 Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team                       
17 Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank                      
18 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana                               
19 Marco Marzano (Ita) Lampre - N.G.C.                       
20 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                
21 Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne         
22 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux                      
23 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram                        
24 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia - Highroad        
25 Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha                          
26 Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team                  
27 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale                     
28 Steve Morabito (Swi) Astana                               
29 Haimar Zubeldia (Spa) Astana                              
30 Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale                   
31 Chris Sørensen (Den) Team Saxo Bank                       
32 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                     
33 Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto                       
34 Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto                        1.41
35 Juan Jose Oroz (Spa) Euskaltel - Euskadi               2.10
36 Staf Scheirlinckx (Bel) Silence-Lotto                  3.47
37 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - Highroad              
38 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank                           
39 Ivan Rovny (Rus) Team Katusha                             
40 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux              
41 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux                  
42 Stef Clement (Ned) Rabobank                               
43 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel - Euskadi                     
44 Assan Bazayev (Kaz) Astana                                
45 Jesus Hernandez (Spa) Astana                              
46 José Angel Gomez Marchante (Spa) Cervelo Test Team     5.17
47 Josep Jufre (Spa) Fuji-Servetto                           
48 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne          
49 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream               5.20
50 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - N.G.C.                     5.21
51 Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank                 5.32
52 Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom               6.48
53 Steven Cozza (USA) Garmin - Slipstream                    
54 Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre - N.G.C.                 
55 Lucas Euser (USA) Garmin - Slipstream                     
56 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux                       
57 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                            
58 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank                          
59 Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank                            
60 Jerome Coppel (Fra) Française Des Jeux                    
61 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - Highroad             
62 José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale                  
63 Igor Anton (Spa) Euskaltel - Euskadi                   8.29
64 Pietro Caucchioli (Ita) Lampre - N.G.C.                   
65 Oliver Zaugg (Swi) Liquigas                               
66 Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team                      
67 Paul Voss (Ger) Team Milram                               
68 Christian Meier (Can) Garmin - Slipstream              9.29
69 Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank                      
70 Daniel Martin (Irl) Garmin - Slipstream                   
71 Grégory Rast (Swi) Astana                                 
72 Daniel Fleeman (GBr) Cervelo Test Team                    
73 Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux                   
74

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment