Tirreno-Adriatico Results - Stage 6

News & Results

03/14/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen
The Rabobank team members worked hard for their leader today. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
The Rabobank team members worked hard for their leader today. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tirreno-Adriatico Results - Stage 6

Petacchi takes stage; Freire maintains overall lead.

 


 



 


March 14, 2005: Civitanova Marche - Civitanova Marche (165 km):
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo        03:53:40

2 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank                                            

3 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto                                           

4 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                                

5 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Caffita                                         

6 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore di Mare                             

7 Mario Cipollini (Ita) Liquigas-Bianchi                                       

8 Baden Cooke (Aus) Fran?aise Des Jeux                                         

9 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                                  

10 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team           

11 Ivan Quaranta (Ita) Domina Vacanze                                          

12 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                          

13 Crescenzo D'Amore (Ita) Acqua & Sapone-Adria Mobil                     

14 Stuart O'Grady (Aus) Cofidis, Le Credit Par Telephone                       

15 Antonio Bucciero (Ita) Acqua & Sapone-Adria Mobil                           

16 Danilo Hondo (Ger) Gerolsteiner                                              

17 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                              

18 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                                     

19 Bernhard Eisel (Aut) Fran?aise Des Jeux                                      

20 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Adria Mobil                            

21 Josu Silloniz Aresti (Spa) Euskaltel-Euskadi                                

22 Cristian Moreni (Ita) Quick.Step                                            

23 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore di Mare                                   

24 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                                 

25 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                           

26 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team                                           

27 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone                 

28 Ludovic Auger (Fra) Fran?aise Des Jeux                                      

29 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                              

30 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                             

31 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                               

32 Serguei Gonchar (Ukr) Domina Vacanze                                         

33 Aart Vierhouten (Ned) Davitamon-Lotto                                       

34 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                             

35 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas-Bianchi                                      

36 George Hincapie ( USA) Discovery Channel Pro Cycling Team            

37 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Adria Mobil                   

38 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                        

39 Fabio Sacchi (Ita) Fassa Bortolo                                            

40 Gr?gory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                                   

41 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                       

42 Robert F?rster (Ger) Gerolsteiner                                           

43 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                                  

44 Stefano Zanini (Ita) Quick.Step                                             

45 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                              

46 Mark Renshaw (Aus) Fran?aise Des Jeux                                       

47 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                                          

48 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas-Bianchi                                        

49 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Euskaltel-Euskadi                              

50 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team                                        

51 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank                                          

52 Rolf Aldag (Ger) T-Mobile Team                                              

53 S?bastien Hinault (Fra) Credit Agricole                                     

54 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto                                            

55 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros Team                                 

56 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                                     

57 Wilfried Cretskens (Bel) Quick.Step                                         

58 Frank Hoj (Den) Gerolsteiner                                                

59 Bo Hamburger (Den) Acqua & Sapone-Adria Mobil                               

60 Filippo Pozzato (Ita) Quick.Step                                            

61 Paolo Bettini (Ita) Quick.Step                                              

62 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                                      

63 Sergio Barbero (Ita) Naturino-Sapore di Mare                                

64 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                                      

65 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                                            

66 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole                                    

67 Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo                                           

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment