Paris-Nice Results - Stage 2

News & Results

03/11/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Paris-Nice Results - Stage 2

Steegmans sprints to stage victory - Again!, closes in on Hushovd.

Stage 2: March 11, 2008: Nevers - Belleville (200 km):
1 Gert Steegmans (Bel) Quick Step       05:29:47
2 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole                                      
3 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                                          
4 Michael Albasini (Swi) Liquigas                                         
5 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux                            0.03
6 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step                                         
7 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre                                           
8 Enrico Franzoi (Ita) Liquigas                                           
9 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Scott                                  
10 Vicente Reynes (Spa) High Road                                         
11 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas                                    
12 Alexander Efimkin (Rus) Quick Step                                     
13 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                           
14 Juan Manuel Gárate (Spa) Quick Step                                    
15 Maxime Monfort (Bel) Cofidis                                           
16 Carlos Barredo (Spa) Quick Step                                        
17 Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole                                  
18 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                                  
19 Niki Terpstra (Ned) Team Milram                                        
20 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                           
21 Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto                                  
22 Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole                                    
23 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel                                        
24 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                   
25 Simon Spilak (Slo) Lampre                                              
26 Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner                                        
27 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne                               
28 Kjell Carlström (Fin) Liquigas                                         
29 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank                                     
30 Bram Tankink (Ned) Rabobank                                            
31 Bingen Fernández (Spa) Cofidis                                         
32 Marc De Maar (Ned) Rabobank                                            
33 Lilian Jégou (Fra) Française des Jeux                                  
34 Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi                                     
35 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                     
36 Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle - H30                             
37 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole                              
38 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank                                         
39 Christophe Moreau (Fra) Agritubel                                      
40 David Millar (GBr) Slipstream Chipotle - H30                           
41 Yann Huguet (Fra) Cofidis                                              
42 Clément L'Hottelerie (Fra) Skil-Shimano                                
43 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto                                        
44 Paolo Bossoni (Ita) Lampre                                             
45 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi                                  
46 Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel                                       
47 Christian Vande Velde (USA) Slipstream Chipotle - H30                  
48 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                   
49 Damiano Cunego (Ita) Lampre                                            
50 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Scott                            0.13
51 Sébastien Minard (Fra) Cofidis                                         
52 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r-La Mondiale                            0.15
53 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                             1.15
54 Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano                                      2.04
55 Craig Lewis (USA) High Road                                            
56 Hubert Dupont (Fra) Ag2r-La Mondiale                                   
57 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel                                      
58 Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto                                 
59 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto                                      
60 Beñat Intxausti (Spa) Saunier Duval-Scott                              
61 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux                             
62 Bernhard Eisel (Aut) High Road                                         
63 Danny Pate (USA) Slipstream Chipotle - H30                             
64 Peter Velits (Svk) Team Milram                                         
65 Matteo Carrara (Ita) Quick Step                                        
66 Morris Possoni (Ita) High Road                                         
67 Pierre Rolland (Fra) Crédit Agricole                                   
68 Stéphane Goubert (Fra) Ag2r-La Mondiale                                
69 Ivan Santaromita (Swi) Liquigas                                        
70 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                                         
71 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                                           
72 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne                                    
73 Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas                                    
74 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram                                     2.56
75 Bobby Julich (USA) Team CSC                                            
76 Fränk Schleck (Lux) Team CSC                                           
77 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                 
78 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step                                    
79 Marcel Sieberg (Ger) High Road                                         
80 Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto                                  
81 Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom                                  
82 David López García (Spa) Caisse d'Epargne                              
83 Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi                            
84 Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle - H30                     
85 Servais Knaven (Ned) High Road                                         
86 Tom Stamsnijder

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment