Tirreno-Adriatico Results - Stage 5

News & Results

03/14/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Robbie McEwen vs. Oscar Freire. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Robbie McEwen vs. Oscar Freire. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tirreno-Adriatico Results - Stage 5

Knaven wins; Freire maintains overall lead.

 


 



 

March 13, 2005: Saltara - Saltara (170 km):
1 Servais Knaven (Ned) Quick.Step        04:22:42

2 Andrea Peron (Ita) Team CSC                                            0.17

3 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team       

4 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                              0.21

5 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir                               0.23

6 Paolo Bettini (Ita) Quick.Step                                         1.33

7 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                        

8 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                                   

9 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank                                         

10 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas-Bianchi                                    

11 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                              

12 Josu Silloniz Aresti (Spa) Euskaltel-Euskadi                             

13 Nick Nuyens (Bel) Quick.Step                                              

14 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Adria Mobil           

15 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team                                        

16 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore di Mare               

17 Fabio Sacchi (Ita) Fassa Bortolo                                         

18 Serguei Gonchar (Ukr) Domina Vacanze                          

19 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team  

20 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                    

21 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                           

22 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                          

23 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone

24 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Caffita                                     

25 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team                               

26 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                                      

27 Angel Vicioso Arcos (Spa) Liberty Seguros Team                           

28 Danilo Hondo (Ger) Gerolsteiner                                          

29 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                            

30 Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi                      

31 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi                               

32 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                          

33 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                               

34 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team                  

35 Gr?gory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                                

36 Jan Hruska (Cze) Liberty Seguros Team                                     

37 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                           

38 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                           

39 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                        

40 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                                  

41 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore di Mare                                

42 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                              

43 Joan Horrach Rippoll (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne                

44 Ruslan Ivanov (Mda) Domina Vacanze                                       

45 Rolf Aldag (Ger) T-Mobile Team                                           

46 Baden Cooke (Aus) Fran?aise Des Jeux                                      

47 Bo Hamburger (Den) Acqua & Sapone-Adria Mobil                            

48 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros Team                              

49 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Adria Mobil                         

50 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                                

51 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team                

52 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi                              

53 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                                  

54 Ludovic Auger (Fra) Fran?aise Des Jeux                                   

55 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne                 

56 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                                     

57 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi                           

58 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                           

59 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team                      

60 Stefano Zanini (Ita) Quick.Step                                          

61 Matthew White (Aus) Cofidis, Le Credit Par Telephone                     

62 Matej Mugerli (Slo) Liquigas-Bianchi                                     

63 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                                          

64 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team                                      

65 Maryan Hary (Fra) Bouygues Telecom                                       

66 Giuseppe Palumbo

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment