Tirreno - Adriatico Results: Stage 5

News & Results

03/18/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tirreno - Adriatico Results: Stage 5

March 17, 2003: Monte San Giusto - Rapagnano (181 km):
1 Ruggero Marzoli (Ita) Alessio            4.45.05 (38.09 km/h)
2 Luca Paolini (Ita) Quickstep-Davitamon
3 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
4 Andrea Ferrigato (Ita) Alessio
5 Danilo Di Luca (Ita) Team Saeco
6 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
7 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
8 Enrico Cassani (Ita) Alessio
9 Andrea Noe (Ita) Alessio
10 Paolo Bettini (Ita) Quickstep-Davitamon
11 Andreas Kloden (Ger) Team Telekom

March 17, 2003: Monte San Giusto - Rapagnano (181 km):
1 Ruggero Marzoli (Ita) Alessio            4.45.05 (38.09 km/h)
2 Luca Paolini (Ita) Quickstep-Davitamon
3 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
4 Andrea Ferrigato (Ita) Alessio
5 Danilo Di Luca (Ita) Team Saeco
6 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
7 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
8 Enrico Cassani (Ita) Alessio
9 Andrea Noe (Ita) Alessio
10 Paolo Bettini (Ita) Quickstep-Davitamon
11 Andreas Kloden (Ger) Team Telekom
12 Erik Zabel (Ger) Team Telekom
13 Javier Pascual (Spa) iBanesto.com
14 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
15 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave'
16 Filippo Pozzato (Ita) Fassa Bortolo
17 Juan Antoni Flecha Giannoni (Spa) iBanesto.com
18 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                         0.07
19 Aitor Osa Eizaguirre (Spa) iBanesto.com
20 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
21 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
22 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
23 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
24 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
25 Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo
26 Laurent Dufaux (Swi) Alessio
27 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'
28 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
29 Xavier Florencio Cabre (Spa) O.N.C.E.-Eroski
30 Fabio Baldato (Ita) Alessio
31 Oscar Mason (Ita) Sidermec
32 Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo
33 Andrea Peron (Ita) Team CSC
34 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
35 Angelo Lopeboselli (Ita) Cofidis
36 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
37 Patrik Sinkewitz (Ger) Quickstep-Davitamon
38 Paolo Bossoni (Ita) Sidermec
39 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
40 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
41 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
42 Bram Tankink (Ned) Quickstep-Davitamon
43 Serhiy Honchar (Ukr) De Nardi-Colpack
44 Maximilian Sciandri (GBr) Lampre
45 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner
46 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
47 Romans Vainsteins (Lat) Sidermec
48 Angel Vicioso Arcos (Spa) O.N.C.E.-Eroski
49 Alessandro Cortinovis (Ita) Lampre
50 Jan Hruska (Cze) O.N.C.E.-Eroski
51 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
52 Peter Farazijn (Bel) Cofidis
53 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems
54 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
55 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
56 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'
57 Serge Baguet (Bel) Lotto-Domo
58 Marc Lotz (Ned) Rabobank
59 Gianluca Sironi (Ita) Sidermec
60 Daniel Atienza (Spa) Cofidis
61 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
62 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom
63 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo                      0.20
64 Elis Rastelli (Ita) Gerolsteiner
65 Stefen Wesemann (Ger) Team Telekom
66 Eugeni Petrov (Rus) iBanesto.com
67 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
68 Rene: Andrle (Cze) O.N.C.E.-Eroski
69 Michael Rogers (Aus) Quickstep-Davitamon
70 Ruslan Ivanov (Mda) Alessio
71 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
72 Kai Hundertmark (Ger) Team Telekom
73 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom
74 Peter Van Petegem (Bel) Lotto-Domo
75 Manuel Quinziato (Ita) Lampre
76 Mauro Gerosa (Ita) Sidermec                          0.35
77 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco                        0.44
78 Gianpaolo Caruso (Ita) O.N.C.E.-Eroski
79 Marco Milesi (Ita) Sidermec                          0.51
80 Gerrit Glomser (Aut) Team Saeco
81 Davide Bramati (Ita) Quickstep-Davitamon
82 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
83 Nicki Sorensen (Den) Team CSC
84 Mateo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                    1.04
85 Gian Mateo Fagnini (Ita) Team Telekom                1.21
86 Marc Wauters (Bel) Rabobank                          1.31
87 Alexandre Shefer (Kaz) Team Saeco
88 Xabier Zandio Echaide (Spa) iBanesto.com             4.48
89

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment