Three Days of De Panne Results: Stage 1

News & Results

04/1/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Bortolami wins stage 1. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Bortolami wins stage 1. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Three Days of De Panne Results: Stage 1

 

 

April 1, 2003: Middelkerke - Zottegem (196 km):
1 Gianluca Bortolami (Ita) Sidermec-Saunier Duval          04:36:20
2 Bart Voskamp (Ned) Bankgiroloterij
3 Christophe Mengin (Fra) FDJeux.com                                  0.20
4 Peter Van Petegem (Bel) Lotto-Domo
5 Dario Pieri (Ita) Team Saeco                                                0.34
6 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
7 Danilo Hondo (Ger) Telekom
8 Robert Hunter (Rsa) Rabobank
9 Enrico Cassani (Ita) Alessio
10 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
11 Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
12 Yuri Mitlushenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
13 David Derepas (Fra) FDJeux.com
14 Daniel Becke (Ger) Team Coast
15 Fabian De Waele (Bel) Palmans-Collstrop
16 Roy Sentjens (Ned) Rabobank
17 Bert Hiemstra (Ned) Bankgiroloterij
18 Luca Paolini (Ita) Quick.Step-Davitamon
19 Marco Milesi (Ita) Sidermec-Saunier Duval
20 Staf Scheirlinckx (Bel) Flanders-iTeamNova
21 Stefano Zanini (Ita) Team Saeco
22 Marco Zanotti (Ita) Fassa Bortolo
23 Jurgen Van Goolen (Bel) Quick.Step-Davitamon
24 Erik Lievens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
25 Antonio Cruz (Usa) US Postal Service presented by Berry Floor
26 Andreas Klier (Ger) Telekom
27 Salvatore Commesso (Ita) Team Saeco
28 Tom Boonen (Bel) Quick.Step-Davitamon
29 Andrea Ferrigato (Ita) Alessio
30 Wilfried Cretskens (Bel) Quick.Step-Davitamon
31 Roger Hammond (Gbr) Palmans-Collstrop
32 Jorg Ludewig (Ger) Team Saeco
33 Emmanuel Magnien (Fra) Brioches La Boulangere
34 Gerben Lowik (Ned) Bankgiroloterij
35 Serhiy Honchar (Ukr) De Nardi-Colpack
36 Raivis Belohvosciks (Lat) Marlux-Wincor Nixdorf
37 Alessandro Cortinovis (Ita) Lampre
38 Viatcheslav Ekimov (Rus) US Postal Service presented by Berry Floor
39 Tristan Hoffman (Ned) Team CSC
40 Nico Mattan (Bel) Cofidis
41 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
42 Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron
43 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner
44 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
45 Bradley Wiggins (Gbr) FDJeux.com
46 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
47 Olivier Perraudeau (Fra) Brioches La Boulangere
48 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service presented by Berry Floor
49 Bert Roesems (Bel) Palmans-Collstrop
50 Ondrej Fadrny (Cze) De Nardi-Colpack
51 Jimmy Engoulvent (Fra) Brioches La Boulangere
52 Steven De Jongh (Ned) Rabobank
53 Anthony Geslin (Fra) Brioches La Boulangere
54 Frank Vandenbroucke (Bel) Quick.Step-Davitamon
55 Gianluca Sironi (Ita) Sidermec-Saunier Duval
56 Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo
57 Michel Van Haecke (Bel) Palmans-Collstrop
58 Stijn Devolder (Bel) Vlaanderen-T Interim
59 Jan Kuyckx (Bel) Vlaanderen-T Interim
60 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
61 Damon Kluck (Usa) US Postal Service presented by Berry Floor
62 Fabio Baldato (Ita) Alessio
63 Stefan Van Dijck (Ned) Lotto-Domo
64 Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com
65 Thomas Voeckler (Fra) Brioches La Boulangere
66 Christoph Kern (Fra) Brioches La Boulangere
67 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
68 Manuel Quinziato (Ita) Lampre
69 Rolf Aldag (Ger) Telekom
70 Massimo Apollonio (Ita) Sidermec-Saunier Duval
71 Ludo Dierckxsens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
72 Andy Cappelle (Bel) Marlux-Wincor Nixdorf
73 Chris Peers (Bel) Cofidis
74 Andy De Smet (Bel) Palmans-Collstrop
75 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
76 Fabian Cancellara (Sui) Fassa Bortolo
77 Michele Bartoli (Ita) Fassa Bortolo
78 Marc Wauters (Bel) Rabobank
79 Jo Planckaert (Bel) Cofidis
80 Steffen Wesemann (Ger) Telekom
81 Alan Iacuone (Aus) Flanders-iTeamNova
82 Filip Meirhaeghe (Bel) Domina Vacanze-Elitron
83 Marco Serpellini (Ita) Lampre
84 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre
85 Geoffrey Demeyere (Bel) Vlaanderen-T Interim
86 Bert Scheirlinckx (Bel) Flanders-iTeamNova
87

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment