Criterium International Results - Stage 1

News & Results

03/31/2008| 0 comments
by

Criterium International Results - Stage 1

Ten Dam wins stage 1 of Criterium Internationale 2008, takes overall lead.

Stage 1: March 29, 2008: Signy-le-Petit- Charleville Mezieres (195 km):
1 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank       04:50:04
2 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux            0.10
3 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre                            
4 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom                     
5 Sebastian Schwager (Ger) Team Milram                     
6 Kevin Ista (Bel) Agritubel                               
7 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC                         
8 Egoi Martínez (Spa) Euskaltel-Euskadi                    
9 Fränk Schleck (Lux) Team CSC                             
10 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                       
11 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram                         
12 Tom Leezer (Ned) Rabobank                               
13 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux                
14 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne               
15 Jens Voigt (Ger) Team CSC                               
16 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne                
17 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale                   
18 Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team                    
19 Gustav Erik Larsson (Swe) Team CSC                      
20 Maxime Monfort (Bel) Cofidis                            
21 Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom                   
22 Bert Grabsch (Ger) High Road                            
23 Paul Martens (Ger) Rabobank                             
24 David Millar (GBr) Slipstream Chipotle - H30            
25 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                     
26 Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle - H30              
27 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                          
28 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi                 
29 Robert Gesink (Ned) Rabobank                            
30 Damiano Cunego (Ita) Lampre                             
31 Peter Velits (Svk) Team Milram                          
32 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                            
33 Andy Schleck (Lux) Team CSC                             
34 David Garcia (Spa) Karpin Galicia                       
35 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                      2.13
36 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole                     
37 Sébastien Chavanel (Fra) Française des Jeux          5.16
38 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano                     6.51
39 Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano                       
40 Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole                    
41 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi                 
42 Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano                      
43 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld                       
44 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R La Mondiale               
45 Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner       
46 Félix Rafael Cárdenas (Col) Barloworld                  
47 Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle - H30      
48 Julien El Farès (Fra) Cofidis                           
49 Sebastian Siedler (Ger) Skil-Shimano                    
50 Matej Jurco (Svk) Team Milram                           
51 Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux             
52 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi                    
53 Mike Sayers (USA) BMC Racing Team                       
54 Bobby Julich (USA) Team CSC                             
55 Benoît Salmon (Fra) Agritubel                           
56 David Herrero (Spa) Karpin Galicia                      
57 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi                 
57 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano                     
59 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team                     
60 Iban Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi            
61 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel                       
62 Christophe Rinero (Fra) Agritubel                       
63 Nicki Sørensen (Den) Team CSC                           
64 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne                    
65 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                         
66 Leonardo Duque (Col) Cofidis                            
67 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                    
68 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne                   
69 Guillaume Levarlet (Fra) Française des Jeux             
70 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole                 
71 Theo Eltink (Ned) Rabobank                              
72 Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole                     
73 Christophe Edaleine (Fra) AG2R La Mondiale              
74 Gustavo César Veloso (Spa) Karpin Galicia               
75 Dominik Roels (Ger) Team Milram                         
76 Rick Flens (Ned) Rabobank                               
77 Damien Monier (Fra) Cofidis                             
78 Delio Fernandez Cruz (Spa) Karpin Galicia               
79 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                    
80 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale                     
81 Frantisek Rabon (Cze) High Road                         
82 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis                            
83 Ian McKissick (USA) BMC Racing Team                     
84 Clément Lhotellerie

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment