2010 Tirreno-Adriatico Results - Stage 3

News & Results

03/12/2010| 0 comments
by Roadcycling.com
Daniele Bennati wins stage three of the 2010 Tirreno Adriatico.
Daniele Bennati wins stage three of the 2010 Tirreno Adriatico.

2010 Tirreno-Adriatico Results - Stage 3

Daniele Bennati wins for Team Liquigas and grabs overall race lead from Germany's Linus Gerdemann (Team Milram).

Watch 2010 Tirreno-Adriatico video highlights in our videos section (available shortly after stage finish). Did you sign up for our training log and training diary service yet? Sign up for the premium version to gain access to advanced features used by pro cyclists which will help you perform even better on your bike this season.

March 12, 2010: Tirreno-Adriatico 2010: San Miniato - Monsummano Terme (160 km):
1 Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo       03:54:09
2 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini
3 Bernhard Eisel (Aut) Team HTC - Columbia
4 Tyler Farrar (USA) Garmin - Transitions
5 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Professional Cycling Team
6 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox
7 Assan Bazayev (Kaz) Astana
8 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team
9 Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli
10 Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank
11 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
12 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne
13 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Doimo
14 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
15 Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli
16 Lorenzo Bernucci (Ita) Lampre-Farnese Vini
17 Christopher Sutton (Aus) Sky Professional Cycling Team
18 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi
19 Paul Martens (Ger) Rabobank
20 Kim Kirchen (Lux) Team Katusha
21 Tom Boonen (Bel) Quick Step
22 Staf Scheirlinckx (Bel) Omega Pharma-Lotto
23 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
24 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram
25 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
26 Nikolai Trusov (Rus) Team Katusha
27 Yoann Offredo (Fra) Francaise Des Jeux
28 Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia
29 Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto
30 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Doimo
31 George Hincapie (USA) BMC Racing Team
32 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
33 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions
34 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi
35 Thomas Löfkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team
36 Thomas Frei (Swi) BMC Racing Team
37 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale
38 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
39 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
40 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
41 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
42 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
43 Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto
44 Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox
45 Christian Knees (Ger) Team Milram
46 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
47 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne
48 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
49 Robert Gesink (Ned) Rabobank
50 Michael Barry (Can) Sky Professional Cycling Team
51 Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini
52 Francesco Reda (Ita) Quick Step
53 Frédéric Guesdon (Fra) Francaise Des Jeux
54 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
55 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
56 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
57 Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini
58 Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne
59 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
60 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli
61 Matthew Lloyd (Aus) Omega Pharma-Lotto
62 Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri
63 Nick Nuyens (Bel) Rabobank
64 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
65 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
66 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi
67 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment