2009 Tirreno-Adriatico Results - Stage 2

News & Results

03/12/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Tirreno-Adriatico Results - Stage 2

Petacchi wins stage.

Stage 2: March 12, 2009: Tirreno-Adriatico: Volterra - Marina di Carrara (177 km):  
1 Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini       04:32:42
2 Daniele Bennati (Ita) Liquigas                                                     
3 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi                                            
4 Dominique Rollin (Can) Cervélo TestTeam                                            
5 Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo                                    
6 Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
7 Stuart O'Grady (Aus) Saxo Bank                                                     
8 Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce                                 
9 Baden Cooke (Aus) Vacansoleil                                                      
10 Allan Davis (Aus) Quick Step                                                      
11 Leonardo Duque (Col) Cofidis                                                      
12 Robbie McEwen (Aus) Katusha                                                       
13 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas                                                     
14 Loyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale                                               
15 Peter Wrolich (Aut) Milram                                                        
16 Anthony Geslin (Fra) Française des Jeux                                           
17 Edvald Boasson Hagen (Nor) Columbia-Highroad                                      
18 Assan Bazayev (Kaz) Astana                                                        
19 Matti Breschel (Den) Saxo Bank                                                    
20 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana                                                       
21 Lorenzo Bernucci (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini                                    
22 Daniele Righi (Ita) Lampre-NGC                                                    
23 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale                                             
24 Filippo Pozzato (Ita) Katusha                                                     
25 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux                                        
26 Daniel Lloyd (GBr) Cervélo TestTeam                                               
27 Yoann Offredo (Fra) Française des Jeux                                            
28 Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto                                             
29 Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-NGC                                                
30 Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto                                                 
31 Andrey Zeits (Kaz) Astana                                                         
32 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream                                            
33 Andreas Klier (Ger) Cervélo TestTeam                                              
34 George Hincapie (USA) Columbia-Highroad                                           
35 Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli           
36 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil                                                  
37 Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam                                              
38 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi                                           
39 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo                               
40 Dries Devenyns (Bel) Quick Step                                                   
41 Luca Mazzanti (Ita) Katusha                                                       
42 Johannes Fröhlinger (Ger) Milram                                                  
43 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                                    
44 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne                                              
45 Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne                                            
46 Fabian Wegmann (Ger) Milram                                                       
47 Davide Rebellin (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli             
48 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld                                             
49 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux                                             
50 Wesley Sulzberger (Aus) Française des Jeux                                        
51 Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini                                 
52 Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo                                   
53 Maurizio Biondo (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce                             
54 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil                                                  
55 Vincent Jérôme (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                        
56 Egoi Martínez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                             
57 Linus Gerdemann (Ger) Milram                                                      
58 Thomas Lövkvist (Swe) Columbia-Highroad                                           
59 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto                                            
60 Paul Martens (Ger) Rabobank                                                       
61 Kanstantsin Siutsou (Blr) Columbia-Highroad                                       
62 Jérôme Coppel (Fra) Française des Jeux                                            
63 Giampaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce                            
64 Julien El Farès (Fra) Cofidis                                                     
65 Pierrick Fédrigo (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                      
66 Peter Velits (Svk) Milram                                                         
67 Ilker Camano Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto                                          
68 Iban Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi                                      
69 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne                                             
70 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                                      
71 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld                                                 
72 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                                   
73 Ivan Basso (Ita) Liquigas                                                         
74 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                                  
75 Andy Schleck (Lux) Saxo Bank                                                      
76 Diego Caccia (Ita) Barloworld                                                     
77 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale                                             
78 Ángel Madrazo (Spa) Caisse d'Epargne                                              
79 Andreas Klöden (Ger) Astana                                                       
80 Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli            
81 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne                                               
82 Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne                                          
83 Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini                                      
84 Valerio Agnoli (Ita)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment