2008 La Vuelta a Espana Results - Stage 6

News & Results

09/4/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 La Vuelta a Espana Results - Stage 6

Bettini wins stage; Chavanel takes overall lead.

Stage 6: September 4, 2008: Ciudad Real - Toledo (150 km):
1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step      03:19:28
2 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux                                  
3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne                         
4 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank                                          
5 Daniele Bennati (Ita) Liquigas                                             
6 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                         
7 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole                                   
8 Greg Van Avermaet (Bel) Silence - Lotto                                    
9 Karsten Kroon (Ned) Team CSC - Saxo Bank                                   
10 Matti Breschel (Den) Team CSC - Saxo Bank                                 
11 Alessandro Ballan (Ita) Lampre                                            
12 Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom                             
13 Filippo Pozzato (Ita) Liquigas                                            
14 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d'Epargne                            
15 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana                                  0.06
16 Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner                                           
17 Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems                                 
18 Andreas Klöden (Ger) Astana                                               
19 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                                  
20 Levi Leipheimer (USA) Astana                                              
21 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi                            
22 David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia                                 
23 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                              
24 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                              
25 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne                                 
26 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre                                             
27 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale                                      
28 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                                  
29 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank                               
30 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi                        
31 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step                                       
32 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC - Saxo Bank                           
33 Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d'Epargne                            
34 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole                                     
35 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC - Saxo Bank                              
36 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia                            
37 Damiano Cunego (Ita) Lampre                                               
38 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                                      
39 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems                                
40 Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel - Euskadi                            
41 Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia                                
42 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                  
43 Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole                                         
44 David Moncoutié (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                   
45 Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole                                       
46 Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía - Cajasur                             
47 Davide Viganò (Ita) Quick Step                                         0.14
48 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                          
49 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC - Saxo Bank                               
50 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                      
51 Andry Grivko (Ukr) Team Milram                                            
52 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale                                        
53 Matej Jurco (Svk) Team Milram                                             
54 Dominique Cornu (Bel) Silence - Lotto                                     
55 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana                                      
56 Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems                             
57 Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia                             
58 Leonardo Duque (Col) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                    
59 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank                                          
60 Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia                                     
61 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                                      
62 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                           
63 Yaroslav Popovych (Ukr) Silence - Lotto                                   
64 Maarten Tjallingii (Ned) Silence - Lotto                                  
65 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                                   
66 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne                                 
67 Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC - Saxo Bank                              
68 Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom                                     
69 Matthew Lloyd (Aus) Silence - Lotto                                       
70 Iñigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC - Saxo Bank                0.20
71 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank                               
72 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel -

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment