2008 Eneco Tour Results - Stage 6

News & Results

08/26/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 Eneco Tour Results - Stage 6

Boasson Hagen grabs another sprint win for Team Columbia; Teammate Greipel maintains overall lead.

Stage 6: August 26, 2008: 4th Eneco Tour: Maldegem - Brussels (185 km):
1 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia      04:07:20
2 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole                                
3 Sergei Ivanov (Rus) Astana                                            
4 André Greipel (Ger) Team Columbia                                     
5 Jürgen Roelandts (Bel) Silence - Lotto                                
6 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                                        
7 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas                                      
8 Matthew Goss (Aus) Team CSC - Saxo Bank                               
9 Roger Hammond (GBr) Team Columbia                                     
10 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano                           
11 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole                                  
12 Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux                          
13 Michael Rogers (Aus) Team Columbia                                   
14 Carlo Westphal (Ger) Gerolsteiner                                    
15 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                         
16 Bram Tankink (Ned) Rabobank                                          
17 Borut Bozic (Slo) Cycle Collstrop                                    
18 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Scott - American Beef        
19 Sébastien Turgot (Fra) Bouygues Telecom                              
20 David Kopp (Ger) Cycle Collstrop                                     
21 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                        
22 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step                                  
23 Koen De Kort (Ned) Astana                                            
24 Matthé Pronk (Ned) Cycle Collstrop                                   
25 Anders Lund (Den) Team CSC - Saxo Bank                               
26 Francisco Javier Aramendia (Spa) Euskaltel - Euskadi                 
27 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano                                  
28 Steven De Jongh (Ned) Quick Step                                     
29 Aaron Kemps (Aus) Astana                                             
30 Jesús Del Nero (Spa) Scott - American Beef                           
31 Marco Velo (Ita) Team Milram                                         
32 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                         
33 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale                             
34 Bert Roesems (Bel) Silence - Lotto                                   
35 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Caisse d'Epargne                    
36 Gert Steegmans (Bel) Quick Step                                      
37 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step                                  
38 Eros Capecchi (Ita) Scott - American Beef                            
39 Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano                                       
40 Frederik Willems (Bel) Liquigas                                      
41 Alexandre Blain (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone              
42 Marco Marcato (Ita) Cycle Collstrop                                  
43 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom                                
44 Andreas Klier (Ger) Team Columbia                                    
45 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                                  
46 Geert Steurs (Bel) Silence - Lotto                                   
47 Raivis Belohvosciks (Lat) Scott - American Beef                      
48 Wim De Vocht (Bel) Silence - Lotto                                   
49 Luca Barla (Ita) Team Milram                                         
50 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone              
51 Servais Knaven (Ned) Team Columbia                                   
52 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                                
53 Stijn Devolder (Bel) Quick Step                                      
54 Gerben Löwik (Ned) Rabobank                                          
55 Michal Golas (Pol) Cycle Collstrop                                   
56 Laurent Mangel (Fra) AG2R La Mondiale                                
57 Rubens Bertogliati (Swi) Scott - American Beef                       
58 Julien Simon (Fra) Crédit Agricole                                   
59 Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano                                       
60 Francis De Greef (Bel) Silence - Lotto                               
61 Benoît Joachim (Lux) Astana                                          
62 Beñat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel - Euskadi                    
63 John Devine (USA) Team Columbia                                      
64 Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole                                  
65 Thomas Frei (Swi) Astana                                             
66 Ermanno Capelli (Ita) Scott - American Beef                          
67 Andoni Lafuente Olaguibel (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
68 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne                       
69 David Deroo (Fra) Skil-Shimano                                       
70 Mirko Selvaggi (Ita) Cycle Collstrop                                 
71 Daniele Righi (Ita) Lampre                                           
72 Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale                            
73 José Iván Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne                  
74 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne                         
75 Christophe Edaleine (Fra) AG2R La Mondiale                           
76 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram                                   
77

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment