Tour Down Under Results - Stage 1

News & Results

01/18/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tour Down Under Results - Stage 1

Stage win for Gerrans; takes overall lead.

January 18, 2006: Mawson Lakes - Angaston (148 km):
1 Simon Gerrans (Aus) Ag2r Prevoyance       03:38:33
2 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team       0.02

3 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                          0.11

4 William Walker (Aus) United Water-Australia U/23             0.37

5 Gene Bates (Aus) UniSA-Australia                             1.39

6 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r Prevoyance                           

7 Chris Jongerwaard (Aus) UniSA-Australia                      3.10

8 Simon Clarke (Aus) South Australia.com-AIS Cycling              

9 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom                    3.32

10 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram                         4.09

11 Glenn d'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-T Interim         4.31

12 Russell Van Hout (Aus) UniSA-Australia                      4.40

13 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Bianchi                           

14 Shaun Higgerson (Aus) South Australia.com-AIS Cycling       4.51

15 Sergey Lagutin (Uzb) Navigators Insurance Cycling Team      5.15

16 Sean Sullivan (Aus) UniSA-Australia                            

17 Benjamin Brooks (Aus) Navigators Insurance Cycling Team     6.14

18 Daniele Colli (Ita) Liquigas-Bianchi                           

19 Ivan Santos Martinez (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team       9.16

20 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-W?rth Team               12.05

21 James Meadley (Aus) South Australia.com-AIS Cycling            

22 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                              

23 Robert McLachlan (Aus) UniSA-Australia                         

24 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom                        

25 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                          

26 David Tanner (Aus) United Water-Australia U/23                  

27 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                             

28 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                                 

29 Mitchell Docker (Aus) United Water-Australia U/23              

30 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-T Interim         23.45

31 Kurt Hovelynck (Bel) Chocolade Jacques-T Interim               

32 Michele Gobbi (Ita) Team Milram                                

33 Marco Righetto (Ita) Liquigas-Bianchi                          

34 Valery Kobzarenko (Ukr) Navigators Insurance Cycling Team      

35 Vassili Davidenko (Rus) Navigators Insurance Cycling Team      

36 Luca Paolini (Ita) Liquigas-Bianchi                            

37 Nicola Loda (Ita) Liquigas-Bianchi                              

38 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole                           

39 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom                            

40 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2r Prevoyance                           

41 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Bianchi                           

42 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas-Bianchi                        

43 Daniel Becke (Ger) Team Milram                                 

44 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                         

45 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom                        

46 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                              

47 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto                       

48 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team        

49 Eladio Sanchez Prado (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team          

50 Sylvain Calzati (Fra) Ag2r Prevoyance                          

51 Cyril Dessel (Fra) Ag2r Prevoyance                             

52 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram                           

53 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole                             

54 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                              

55 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram                               

56 Wesley Sulzberger (Aus) United Water-Australia U/23             

57 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram                              

58 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram                              

59 Jens Renders (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                 

60 Joshua Wilson (Aus) United Water-Australia U/23                

61 Michael Albasini (Swi) Liquigas-Bianchi                        

62 Matthew Rex (Aus) United Water-Australia U/23                  

63 Peter Dawson (Aus) South Australia.com-AIS Cycling             

64 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-W?rth Team                  

65 Paul Crake (Aus) UniSA-Australia                               

66 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto                              

67 Jonathon

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment