Setmana Catalana Results: Stage 1

News & Results

03/26/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Setmana Catalana Results: Stage 1

Zabel takes stage 1

March 24, 2003: Lloret De Mar - Lloret De Mar (146.70 km):
1 Erik Zabel (Ger) Team Telekom              03:25:15 (42.88 km/h)
2 Alexandre Usov (Blr) Phonak Hearing Systems
3 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
4 Gonzalo Bayarri (Spa) Phonak Hearing Systems
5 Nacor Burgos (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
6 Danilo Hondo (Ger) Team Telekom
7 Addy Engels (Ned) Rabobank
8 Viatcheslav Ekimov (Rus) US Postal
9 Beat Zberg (Swi) Rabobank
10 I?igo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
11 Joaquin Rodriguez (Spa) O.N.C.E.-Eroski
12 Rafael Casero (Spa) Paternina-Costa de Almeria
13 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com
14 Raphael Schweda (Ger) Team Coast
15 Wladimir Belli (Ita) Lampre
16 Santiago Perez (Spa) Phonak Hearing Systems
17 Carlos Torrent (Spa) Paternina-Costa de Almeria
18 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
19 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
20 Marco Serpellini (Ita) Lampre
21 Jos? Jufre (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
22 Aitor Gonzalez (Spa) Fassa Bortolo
23 Koldo Gil (Spa) O.N.C.E.-Eroski
24 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems
25 Angel Castresana (Spa) O.N.C.E.-Eroski
26 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
27 Juan Fuentes (Spa) Team Saeco
28 Jos? Iv?n Gutierrez (Spa) iBanesto.com
29 Manuel Calvente (Spa) Team CSC
30 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
31 Francisco Jos? Lara (Spa) Team Coast
32 Udo B?lts (Ger) Gerolsteiner
33 Egoitz Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi
34 Marcos Serrano (Spa) O.N.C.E.-Eroski
35 Ronald Mutsaars (Ned) Rabobank
36 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
37 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
38 Levi Leipheimer (USA) Rabobank
39 Jos? Azevedo (Por) O.N.C.E.-Eroski
40 David Arroyo (Spa) O.N.C.E.-Eroski
41 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
42 Francisco Vila (Spa) Lampre
43 Jose Luis Rebollo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
44 Gustavo Otero (Spa) Labarca-2-Caf? Baqu?
45 Manuel Beltran (Spa) Team Coast
46 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
47 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
48 David Latasa (Spa) Kelme-Costa Blanca
49 Vladimir Karpets (Rus) iBanesto.com
50 Jos? Maestre (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
51 Iker Cama?o (Spa) Phonak Hearing Systems
52 Thorsten Rund (Ger) Team Coast
53 Aitor Kintana (Spa) Labarca-2-Caf? Baqu?
54 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
55 Juan Jos? De Los Angeles (Spa) Fassa Bortolo
56 Volodymir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo
57 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
58 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
59 Lance Armstrong (USA) US Postal presented by Berry Floor
60 Ivan Parra (Col) Kelme-Costa Blanca
61 Eladio Jimenez (Spa) iBanesto.com
62 Bobby Julich (USA) Team Telekom
63 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
64 Sergio Barbero (Ita) Lampre
65 J.Manuel Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
66 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
67 Domingo Sanchez (Spa) Paternina-Costa de Almeria
68 Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
69 Leonardo Piepoli (Ita) iBanesto.com
70 David Zabriskie (USA) US Postal presented by Berry Floor
71 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
72 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com
73 Marco Fertonani (Ita) Phonak Hearing Systems
74 Jos? Javier Gomez Gozalo (Spa) Labarca-2-Caf? Baqu?
75 Joaquin Lopez (Spa) Paternina-Costa de Almeria
76 Santiago Blanco (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
77 Eddy Ratti (Ita) Lampre
78 Jos? Luis Martinez (Spa) Paternina-Costa de Almeria
79 Torsten Hiekmann (Ger) Team Telekom                           0.33
80 Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com                              1.30
81 Giuseppe Guerini (Ita) Team Telekom
82 Gorka Arrizabalaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
83 Francisco Cerezo (Spa) Labarca-2-Caf? Baqu?                  

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment