Giro d'Italia Results - Stage 9

News & Results

05/15/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Vaitkus takes the win ahead of Bettini. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Vaitkus takes the win ahead of Bettini. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Giro d'Italia Results - Stage 9

Tomas Vaitkus cheats Bettini on the line; Basso maintains overall lead.

 

 

 

 


 

May 15, 2006: Francavilla Al Mare - Termoli ( 127 km ):
1 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance         03:05:13

2 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic                                   

3 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team                                           

4 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                        

5 Philippe Gilbert (Bel) Fran?aise des Jeux                                   

6 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                                  

7 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                                    

8 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare                   

9 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone                      

10 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas                                     

11 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital                                       

12 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                                         

13 Gr?gory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                                 

14 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto                                     

15 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                       

16 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears             

17 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                               

18 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears              

19 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni                

20 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                                 

21 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital                        

22 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                      

23 Jos? Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears         

24 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC                                          

25 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance                                        

26 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team               

27 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                                 

28 Jos? E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems                    

29 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                     

30 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                           

31 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-W?rth Team                         

32 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team                 

33 Jos? Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni           

34 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas                                             

35 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                         

36 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital                                     

37 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team                                        

38 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram                                             

39 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir                            

40 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole                                  

41 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir                                

42 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                             

43 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                            

44 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole                                  

45 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                                

46 Andrea Noe' (Ita) Liquigas                                                

47 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance                           

48 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team                                            

49 Unai Osa Eizaguirre (Spa)
Liberty
Seguros-W?rth Team                      

50 Christian Knees (Ger) Team Milram                                         

51 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                                       

52 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                             

53 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                  

54 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                                        

55 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     

56 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                                       

57 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears              

58 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                                    

59 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                        

60 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                           

61 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                                       

62 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone            

63 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi                               

64 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems                               

65 Guido Trentin

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment