Giro d'Italia Results - Stage 6

News & Results

05/13/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Robbie McEwen takes the win ahead of Kirsipuu. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Robbie McEwen takes the win ahead of Kirsipuu. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Giro d'Italia Results - Stage 6

McEwen takes win ahead of Kirsipuu; Bettini leads overall.

 


 


 



 

May 13, 2005: Viterbo ? Marina Di Grossetto (153 km):
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto        03:37:17

2 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole                                  

3 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel-Pro Cycling Team

4 Isaac Galvez Lopez (Spa) Illes Balears                               

5 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto                                    

6 Stuart O'Grady (Aus) Cofidis-Le Credit Par Telephone                 

7 Thomas Ziegler (Ger) Gerolsteiner                                     

8 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                        

9 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                     

10 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team                                    

11 Mirco Lorenzetto (Ita) Domina Vacanze                               

12 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom                                 

13 Fabio Sacchi (Ita) Fassa Bortolo                                    

14 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                       

15 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                               

16 Baden Cooke (Aus) Francaise Des Jeux                                

17 Paolo Bettini (Ita) Quick.Step                                      

18 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                           

19 Tadej Valjavec (Slo) Phonak Hearing Systems                         

20 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Davitamon-Lotto                  

21 Mirko Celestino (Ita) Domina Vacanze                                

22 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel-Pro Cycling Team  

23 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                                    

24 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                             

25 Antonio Cruz (USA) Discovery Channel-Pro Cycling Team

26 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                             

27 Moreno Di Biase (Ita) Selle Italia-Colombia                         

28 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                      

29 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                       

30 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas-Bianchi                             

31 Lilian Jegou (Fra) Francaise Des Jeux                               

32 Andrea Tonti (Ita) Lampre-Caffita                                   

33 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                                

34 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                      

35 Francisco J Vila Errandonea (Spa) Lampre-Caffita                     

36 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas-Bianchi                               

37 Tom Danielson ( USA) Discovery Channel-Pro Cycling Team

38 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Caffita                                 

39 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                     

40 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                       

41 Serguei Gonchar (Ukr) Domina Vacanze                                

42 Jan Hruska (Cze) Liberty Seguros-Wurth Team                          

43 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare

44 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                     

45 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Caffita                                

46 Carlos Dacruz (Fra) Francaise Des Jeux                              

47 Wladimir Belli (Ita) Domina Vacanze                                 

48 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team                   

49 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team                   

50 Dario David Cioni (Ita) Liquigas-Bianchi                            

51 Michael Barry (Can) Discovery Channel-Pro Cycling Team              

52 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi                      

53 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Euskaltel-Euskadi                      

54 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas-Bianchi                          

55 Jose' Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Colombia                    

56 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC                                     

57 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                          

58 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                           

59 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                        

60 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                           

61 Andrea Noe' (Ita) Liquigas-Bianchi                                  

62 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                             

63 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi                      

64 Aart Vierhouten (Ned) Davitamon-Lotto                               

65 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Wurth Team                 

66 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner                                  

67 Daniel Atienza Urendez (Spa) Cofidis-Le Credit Par Telephone

68 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                              

69 Christian

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment