Giro d'Italia Results - Stage 4

News & Results

05/13/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Foto copyright Fotoreporter Sirotti
Foto copyright Fotoreporter Sirotti

Giro d'Italia Results - Stage 4

No declassification for Robbie today...


May 13, 2003: Stage 4: Messina - Catania (176.0 km):
1 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo    04:00:25
2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
3 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
4 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
5 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
6 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca
7 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
8 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
9 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
10 Denis Lunghi (Ita) Alessio
11 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco
12 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
13 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
14 Fabio Baldato (Ita) Alessio
15 Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca
16 Cristian Moreni (Ita) Alessio
17 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
18 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
19 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
20 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
21 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo
22 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
23 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
24 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
25 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
26 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Atlas-Polsat
27 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
28 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
29 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron
30 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
31 Andrea Noe' (Ita) Alessio
32 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
33 Franco Pellizotti (Ita) Alessio
34 Francesco Casagrande (Ita) Lampre
35 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
36 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
37 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
38 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
39 Franc Vila Errandonea (Spa) Lampre
40 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
41 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
42 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
43 Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
44 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack
45 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
46 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
47 Mauro Zanetti (Ita) Tenax
48 Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
49 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
50 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Atlas-Polsat
51 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
52 Simone Bertoletti (Ita) Lampre
53 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
54 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
55 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
56 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
57 Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
58 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
59 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com
60 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
61 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
62 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
63 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
64 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
65 Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia
66 Pavel Tonkov (Rus) CCC-Atlas-Polsat
67 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca
68 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca
69 Sergio Barbero (Ita) Lampre
70 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-SO.DI
71 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
72 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
73 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips
74 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
75 Wladimir Belli (Ita) Lampre
76 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
77 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
78 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Atlas-Polsat
79 Cristiano Frattini (Ita) Tenax
80 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
81 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo
82 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
83 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
84 Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment