Giro di Lucca Results - Stage 2

News & Results

02/26/2004| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Petacchi beats Guidi and Cipollini. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Petacchi beats Guidi and Cipollini. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Giro di Lucca Results - Stage 2

Petacchi strikes again.

February 25, 2004: Stage 2: Massarossa - Lido di Camaiore (175 km):
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo       04:16:10
2 Fabrizio Guidi (Ita) Team CSC                                           
3 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze                                    
4 Yuri Mitlushenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                          
5 Mark Renshaw (Aus) FDJeux.com                                           
6 Ivan Fanelli (Ita) Amore & Vita Beretta                                 
7 Gabriele Balducci (Ita) Saeco                                           
8 Danilo Hondo (Ger) Gerolsteiner                                         
9 Philippe Gilbert (Bel) FDJeux.com                                       
10 Bostjan Mervar (Slo) Formaggi Pinzolo Fiave'                           
11 Marco Zanotti (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                 
12 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Margres                    
13 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia                 
14 Fabio Borghesi (Ita) Miche                                             
15 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com                                         
16 Jan Svorada (Cze) Lampre                                               
17 Mirco Lorenzetto (Ita) De Nardi                                        
18 Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL                 
19 Angelo Furlan (Ita) Alessio-Bianchi                                    
20 Dmitri Konyshev (Rus) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL              
21 Zoran Klemencic (Slo) Tenax                                            
22 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                     
23 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                                      
24 Nicola Gavazzi (Ita) Saeco                                             
25 Crescenzo d'Amore (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                   
26 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia                           
27 Maxim Rudenko (Ukr) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                   
28 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                                        
29 Christophe Detilloux (Bel) Lotto-Domo                                  
30 Gerhard Trampusch (Aut) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                   
31 Simone Masciarelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie            
32 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi                                       
33 Freddy Exc Gonzalez Martinez (Col) Colombia-Selle Italia               
34 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Margres                        
35 Bo Hamburger (Den) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                        
36 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                             
37 Jurgen Van De Walle (Bel) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf             
38 Giuseppe Di Grande (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                       
39 Kjell Carlstrom (Fin) Amore & Vita Beretta                             
40 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo                                        
41 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                           
42 Danilo Di Luca (Ita) Saeco                                             
43 Francisco Ja Vila Errandonea (Spa) Lampre                              
44 Dean Podgornik (Slo) Tenax                                             
45 Filippo Pozzato (Ita) Fassa Bortolo                                    
46 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                           
47 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com                                           
48 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                           
49 Balazs Rohtmer (Hun) Miche                                             
50 Gian Matteo Fagnini (Ita) Domina Vacanze                               
51 Serhiy Honchar (Ukr) De Nardi                                          
52 Marco Milesi (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                  
53 Nicola Loda (Ita) Tenax                                                
54 Andrea Ferrigato (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                    
55 Manuel Calvente Gorbas (Spa) Team CSC                                  
56 Michele Bartoli (Ita) Team CSC                                         
57 Brian Vandborg (Den) Team CSC                                          
58 Bekim Christensen (Den) Team CSC                                       
59 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                     
60 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL             
61 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                    
62 Renzo Mazzoleni (Ita) Tenax                                            
63 Christophe Brandt (Bel) Lotto-Domo                                     
64 Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco                                             
65 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                    
66 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                   
67 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago                         
68 Thomas Ziegler (Ger) Gerolsteiner                                      
69 Wladimir Belli (Ita) Lampre                                            
70 Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi                                
71 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio-Bianchi                                
72 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                          
73 Andrea Peron (Ita) Team CSC                                            
74 Leonardo Caneschi (Ita) Miche                                          
75 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie              
76 Volodymyr Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                         
77 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                     
78 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                          
79 Piotr Wadecki (Pol) Lotto-Domo                                         
80 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner                                         
81 Jamie Burrow (GBr) Amore & Vita Beretta                                
82 Mateusz

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment