2010 Tirreno-Adriatico Results - Stage 2

News & Results

03/11/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Tirreno-Adriatico Results - Stage 2

Tom Boonen (Team Quick Step) sprints to win; Linus Gerdemann (Team Milram) keeps overall race lead.

Watch 2010 Tirreno-Adriatico video highlights in our videos section (available shortly after stage finish). Did you sign up for our training diary and training log service yet? Sign up for the premium version to gain access to advanced features used by pro cyclists which will help you reach an even higher level this season.

March 11, 2010: Tirreno-Adriatico 2010: Montecatini - Terme (165 km):
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step       04:14:13
2 Paul Martens (Ger) Rabobank
3 Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo
4 Robbie Mcewen (Aus) Team Katusha
5 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne
6 Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli
7 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox
8 Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini
9 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
10 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana
11 Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank
12 Allan Davis (Aus) Astana
13 Tyler Farrar (USA) Garmin - Transitions
14 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
15 Nikolai Trusov (Rus) Team Katusha
16 Murilo Antonio Fischer (Bra) Garmin - Transitions
17 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram
18 Assan Bazayev (Kaz) Astana
19 Michael Albasini (Swi) Team HTC - Columbia
20 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
21 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Doimo
22 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
23 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team
24 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini
25 Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto
26 Markus Fothen (Ger) Team Milram
27 Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone
28 Lorenzo Bernucci (Ita) Lampre-Farnese Vini
29 Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne
30 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi
31 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi
32 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
33 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
34 Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team
35 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
36 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions
37 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
38 Staf Scheirlinckx (Bel) Omega Pharma-Lotto
39 Simon Clarke (Aus) ISD - Neri
40 Carlo Scognamiglio (Ita) ISD - Neri
41 Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team
42 George Hincapie (USA) BMC Racing Team
43 Marco Frapporti (Ita) Colnago - CSF Inox
44 Mathew Hayman (Aus) Sky Professional Cycling Team
45 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale
46 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini
47 Pierre Cazaux (Fra) Francaise Des Jeux
48 Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini
49 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team
50 Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia
51 Thomas Frei (Swi) BMC Racing Team
52 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi
53 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli
54 Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox
55 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
56 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Doimo
57 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne
58 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Professional Cycling Team
59 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
60 Robert Gesink (Ned) Rabobank
61 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
62 Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli
63 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
64 Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto
65 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi
66 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
67 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team
68 Marco

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment