2010 Scheldeprijs Results

News & Results

04/7/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Scheldeprijs Results

Team Garmin-Transition's Tyler Farrar sprints to win ahead of Robbie McEwen and Robert Förster.

April 7, 2010: Scheldeprijs: Antwerp - Schoten (206 km):
1 Tyler Farrar (USA) Garmin - Transitions       04:28:42
2 Robbie McEwen (Aus) Team Katusha
3 Robert Forster (Ger) Team Milram
4 Greg Henderson (NZl) Sky Professional Cycling Team
5 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step
6 Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia
7 Kris Boeckmans (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
8 Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun
9 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
10 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team
11 Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto
12 Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini
13 Michael Van Stayen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
14 Roy Sentjens (Bel) Team Milram
15 Mark Renshaw (Aus) Team HTC - Columbia
16 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
17 Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet
18 Tom Boonen (Bel) Quick Step
19 Graeme Brown (Aus) Rabobank
20 Jav Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel - Euskadi
21 Daniele Colli (Ita) Ceramica Flaminia
22 André Greipel (Ger) Team HTC - Columbia
23 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team
24 Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht
25 Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht
26 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil - Shimano
27 Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia
28 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Palmans - Cras
29 Said Haddou (Fra) Bbox Bouygues Telecom
30 Sébastien Turgot (Fra) Bbox Bouygues Telecom
31 Theo Bos (Ned) Cervelo Test Team
32 Domenik Klemme (Ger) Team Saxo Bank
33 Tom Van Becelaere (Bel) Palmans - Cras
34 Kevin Verwaest (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht
35 Stijn Devolder (Bel) Quick Step
36 Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
37 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet
38 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom
39 Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun
40 Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet
41 Adam Blythe (GBr) Omega Pharma-Lotto
42 Mark Cassidy (Irl) An Post - Sean Kelly
43 Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom
44 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
45 Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun
46 Jos Van Emden (Ned) Rabobank
47 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank 0:00:10
48 Jonathan Bertrand (Bel) Landbouwkrediet
49 Wilfried Cretskens (Bel) Omega Pharma-Lotto
50 Gerben Löwik (Ned) Omega Pharma-Lotto
51 Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team
52 Andreas Stauff (Ger) Quick Step
53 Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun
54 Job Vissers (Ned) Skil - Shimano
55 Michael Schaer (Swi) BMC Racing Team 0:00:14
56 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
57 Donato Cannone (Ita) Ceramica Flaminia
58 Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet
59 Thomas Fothen (Ger) Team Milram
60 Simon Zahner (Swi) BMC Racing Team
61 Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht
62 Kenny Lisabeth (Bel) An Post - Sean Kelly
63 Servais Knaven (Ned) Team Milram
64 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini
65 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale
66 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi
67 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
68 Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
69 Christopher Sutton (Aus) Sky Professional Cycling Team 0:00:17
70 Michiel Elijzen (Ned) Omega Pharma-Lotto
71 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet 0:00:18
72 Robert Wagner (Ger) Skil - Shimano
73 Jean Zen (Fra) Palmans

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment