2010 Dauphine Libere Results - Stage 1

News & Results

06/7/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Dauphine Libere Results - Stage 1

Team Lampre's Grega Bole sprints to stage 1 win; Alberto Contador maintains overall Criterium du Dauphine lead.

June 7, 2010: Critérium du Dauphiné / Dauphine Libere: Evian-les-Bains - Saint Laurent du Pont (191 km):
1 Grega Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini       04:47:24
2 Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia
3 Geraint Thomas (GBr) Sky Professional Cycling Team
4 Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom
5 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
6 Christian Knees (Ger) Team Milram
7 Stefan Denifl (Aut) Cervelo Test Team
8 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
9 Arkaitz Duran Daroca (Spa) Footon-Servetto
10 Julien El Farès (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
11 Pierre Rolland (Fra) Bbox Bouygues Telecom
12 Dario Cataldo (Ita) Quick Step
13 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi
14 Christophe Moreau (Fra) Caisse d'Epargne
15 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
16 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto
17 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
18 David Millar (GBr) Garmin - Transitions
19 Cyril Gautier (Fra) Bbox Bouygues Telecom
20 Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo Test Team
21 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi
22 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo
23 Kevin De Weert (Bel) Quick Step
24 Laurent Lefevre (Fra) Bbox Bouygues Telecom
25 Reine Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit en Ligne
26 Rémy Di Grégorio (Fra) Française Des Jeux
27 Fredrik Kessiakoff (Swe) Garmin - Transitions
28 Ruben Plaza Molina (Spa) Caisse d'Epargne
29 David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale
30 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun
31 Thibault Pinot (Fra) Française Des Jeux
32 Christopher Horner (USA) Team Radioshack
33 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
34 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack
35 Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun
36 Samuel Sánchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi
37 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC - Columbia
38 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana
39 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha
40 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
41 Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
42 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Doimo
43 Nicolas Vogondy (Fra) Bbox Bouygues Telecom
44 Egor Silin (Rus) Team Katusha
45 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi
46 Amaël Moinard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
47 Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions
48 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
49 Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto
50 Paolo Tiralongo (Ita) Astana
51 David De La Fuente Rasilla (Spa) Astana
52 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana
53 Christophe Kern (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
54 Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto
55 Peter Kennaugh (GBr) Sky Professional Cycling Team 0:00:06
56 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Astana 0:00:20
57 Aleksejs Saramotins (Lat) Team HTC - Columbia 0:01:00
58 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne 0:01:11
59 Andrey Zeits (Kaz) Astana
60 Staf Scheirlinckx (Bel) Omega Pharma-Lotto
61 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-Farnese Vini
62 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini
63 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne
64 Juan Mauricio Soler Hernandez (Col) Caisse d'Epargne
65 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
66 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne
67 Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha
68 Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto
69 Davide Appollino (Ita) Cervelo Test Team
70 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
71 Dimitri Champion

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment