2010 Circuit de la Sarthe Results - Stage 1

News & Results

04/6/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Circuit de la Sarthe Results - Stage 1

Luis Leon Sanchez sprints to stage win and overall race lead.

April 6, 2010: Circuit de la Sarthe 2010: Sable-Sur-Sarthe - Varades (185 km):
1 Luis Leon Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne       04:09:15
2 Marko Kump (Slo) Adria Mobil
3 Anthony Ravard (Fra) Ag2R La Mondiale
4 Sébastien Chavanel (Fra) Francaise Des Jeux
5 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
6 Manuel Belletti (Ita) Colnago - Csf Inox
7 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun
8 Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team
9 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
10 Jean Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
11 Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 93
12 Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 93
13 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
14 Alexander Porsev (Rus) Itera - Katusha
15 Cyril Gautier (Fra) Bbox Bouygues Telecom
16 Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team
17 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne
18 Lilian Jegou (Fra) Bretagne - Schuller
19 Tiago Machado (Por) Team Radioshack
20 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
21 Florian Stalder (Swi) BMC Racing Team
22 Alexander Mironov (Rus) Itera - Katusha
23 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
24 Lance Armstrong (USA) Team Radioshack
25 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R La Mondiale
26 Bjorn Selander (USA) Team Radioshack
27 Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun
28 Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
29 Pierrick Fedrigo (Fra) Bbox Bouygues Telecom
30 Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano
31 Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano
32 Thomas Voeckler (Fra) Bbox Bouygues Telecom
33 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
34 Yury Trofimov (Rus) Bbox Bouygues Telecom
35 Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
36 Pierre Rolland (Fra) Bbox Bouygues Telecom
37 Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team
38 Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil
39 Christophe Moreau (Fra) Caisse d'Epargne
40 Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano
41 Anthony Roux (Fra) Francaise Des Jeux
42 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano
43 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller
44 Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
45 Yaroslav Popovych (Ukr) Team Radioshack
46 Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun
47 Arthur Vichot (Fra) Francaise Des Jeux
48 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil
49 Angel Madrazo (Spa) Caisse d'Epargne
50 Marco Frapporti (Ita) Colnago - Csf Inox
51 Federico Canuti (Ita) Colnago - Csf Inox
52 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller
53 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil
54 Uros Murn (Slo) Adria Mobil
55 Freddy Bichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom
56 Dimitri Champion (Fra) Ag2R La Mondiale
57 Julien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93
58 Ted King (USA) Cervelo Test Team
59 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne
60 Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
61 John Gadret (Fra) Ag2R La Mondiale
62 Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha
63 Ludovic Turpin (Fra) Ag2R La Mondiale
64 Christophe Riblon (Fra) Ag2R La Mondiale
65 Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun
66 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun
67 Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha
68 Inigo Cuesta (Spa) Cervelo Test Team
69 Jean Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun
70 Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil
71

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment