2009 Tour of Switzerland Results - Stage 2

News & Results

06/14/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

2009 Tour of Switzerland Results - Stage 2

Bernhard Eisel wins for Team Columbia-Highroad; Fabian Cancellara keeps overall lead.

June 14, 2009: Tour de Suisse: Davos - Davos (150 km):
1 Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia - Highroad       03:36:54
2 Gerald Ciolek (Ger) Team Milram                                  
3 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank                                
4 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C.                          
5 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne                    
6 Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervélo TestTeam                    
7 Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg - Corratec                    
8 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale                             
9 Enrico Gasparotto (Ita) Lampre - N.G.C.                          
10 Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne                            
11 Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank                          
12 Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux                          
13 Michael Schär (Swi) Astana                                      
14 Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto                           
15 Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto                               
16 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana                                    
17 Olivier Zaugg (Swi) Liquigas                                    
18 Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom                      
19 Ivan Santaromita (Swi) Liquigas                                 
20 Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec                    
21 Robert Kiserlovsky (Cro) Fuji-Servetto                          
22 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux                       
23 Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom                       
24 Ivan Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi                          
25 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale                           
26 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step                                 
27 Rui Alberto Faria (Por) Caisse d'Epargne                        
28 Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec                   
29 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad                   
30 David Loosli (Swi) Lampre - N.G.C.                              
31 Andreas Klöden (Ger) Astana                                     
32 George Hincapie (USA) Team Columbia - Highroad                  
33 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Slipstream                        
34 Dimitriy Muravyev (Kaz) Astana                                  
35 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne                     
36 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                                  
37 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha                             
38 Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom                     
39 Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom                    
40 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale                           
41 Roman Kireyev (Kaz) Astana                                      
42 Hubert Schwab (Swi) Quick Step                                  
43 Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto                          
44 Cameron Meyer (Aus) Garmin - Slipstream                         
45 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha                                
46 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha                                  
47 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank                              
48 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram                               
49 Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam                              
50 Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo Bank                        
51 Peter Velits (Svk) Team Milram                                  
52 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux                        
53 Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Caisse d'Epargne                
54 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank                               
55 Carlos Barredo (Spa) Quick Step                                 
56 Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step                               
57 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha                              
58 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre - N.G.C.                           
59 Damiano Cunego (Ita) Lampre - N.G.C.                            
60 Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto                                 
61 Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto                              
62 Brian Vandborg (Den) Liquigas                                   
63 Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto                            
64 Kim Kirchen (Lux) Team Columbia - Highroad                      
65 Michael Albasini (Swi) Team Columbia - Highroad                 
66 Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto                               
67 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                        
68 Tom Danielson (USA) Garmin - Slipstream                         
69 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - Highroad                 
70 Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux                         
71 Steve Morabito (Swi) Astana                                     
72 Dominique Cornu (Bel) Quick Step                                
73 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne                 
74 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi                 
75 Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne                 
76 Markel Irizar (Spa) Euskaltel - Euskadi                         
77

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment