2009 Tour of Romandie Results - Stage 2

News & Results

04/30/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Tour of Romandie Results - Stage 2

Freire sprints to stage win; Rast maintains overall lead.

April 30, 2009: Tour de Romandie: La Chaux de Fonds - La Chaux de Fonds (162 km):
1 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank      04:06:56
2 Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia - Highroad               
3 Assan Bazayev (Kaz) Astana                                   
4 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                               
5 Daniel Martin (Irl) Garmin - Slipstream                      
6 Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C.                              
7 Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team                         
8 Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank                         
9 Tadej Valjavec (Slo) AG2R - La mondiale                      
10 Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha                            
11 Steve Morabito (Swi) Astana                                 
12 Christian Meier (Can) Garmin - Slipstream                   
13 Tony Martin (Ger) Team Columbia - Highroad                  
14 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram                          
15 Michael Barry (Can) Team Columbia - Highroad                
16 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto                      
17 Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank                   
18 Christophe Kern (Fra) Cofidis, le crédit en ligne           
19 Staf Scheirlinckx (Bel) Silence - Lotto                     
20 Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam                          
21 Rémy Di Grégorio (Fra) Française des jeux                   
22 Jeróme Coppel (Fra) Française des jeux                      
23 Cadel Evans (Aus) Silence - Lotto                           
24 Lucas Euser (USA) Garmin - Slipstream                       
25 Christophe Le Mével (Fra) Française des jeux                
26 Ricardo Serrano Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto                
27 Dario Cataldo (Ita) Quick Step                              
28 Josep Jufre Pou (Spa) Fuji-Servetto                         
29 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - Highroad               
30 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team                         
31 Iker Camano Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto                     
32 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step                          
33 Sandy Casar (Fra) Française des jeux                        
34 José-Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R - La mondiale         
35 Konstantin Sioutsou (Blr) Team Columbia - Highroad          
36 Gregory Rast (Swi) Astana                                   
37 Philippe Gilbert (Bel) Silence - Lotto                      
38 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas                              
39 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                              
40 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne          
41 Daniel Fleeman (GBr) Cervélo TestTeam                       
42 Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d'Epargne              
43 Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.                           
44 Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam                     
45 Mikel Astarloza Charreau (Spa) Euskaltel - Euskadi          
46 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne                       
47 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Astana                         
48 Pietro Caucchioli (Ita) Lampre-N.G.C.                       
49 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha                         
50 David Moncoutié (Fra) Cofidis, le crédit en ligne           
51 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                
52 Stephane Goubert (Fra) AG2R - La mondiale                   
53 Anthony Charteau (Fra) Caisse d'Epargne                     
54 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - Highroad                
55 Rein Taaramae (Est) Cofidis, le crédit en ligne             
56 Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d'Epargne                
57 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana                                
58 Stef Clement (Ned) Rabobank                              1.34
59 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-N.G.C.                            
60 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel - Euskadi         
61 Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank                        
62 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank                             
63 Ronny Scholz (Ger) Team Milram                              
64 Jesus Alberto Hernandez Blazquez (Spa) Astana               
65 Olivier Zaugg (Swi) Liquigas                                
66 Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom                    
67 Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank                           
68 Martin Elmiger (Swi) AG2R - La mondiale                     
69 Brian Vandborg Bach (Den) Liquigas                          
70 Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervélo TestTeam                  
71 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream                    
72 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R - La mondiale                
73 Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel - Euskadi       
74 Igor Anton Hernandez (Spa)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment