2009 Tour Down Under Results - Stage 4

News & Results

01/23/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Tour Down Under Results - Stage 4

Davis wins stage and extends overall lead.

January 23, 2009: Tour Down Under - Stage 4: Burnside Village - Angaston (142 km):
1 Allan Davis (Aus) Quick Step       03:29:35
2 Graeme Brown (Aus) Rabobank                               
3 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne             
4 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank                       
5 Mark Renshaw (Aus) Team Columbia - High Road              
6 Tom Leezer (Ned) Rabobank                                 
7 Davide Viganò (Ita) Fuji-Servetto                         
8 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux                  
9 Robbie McEwen (Aus) Team Katusha                          
10 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale                 
11 Mickaël Chérel (Fra) Française Des Jeux                  
12 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas                         
13 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre - N.G.C                  
14 Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux                   
15 Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux               
16 Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream                      
17 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne             
18 Matthew Wilson (Aus) UniSA                               
19 George Hincapie (USA) Team Columbia - High Road          
20 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale                    
21 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram                       
22 Javier Megías Leal (Spa) Fuji-Servetto                   
23 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux                      
24 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - High Road           
25 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                    
26 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale                     
27 Iñaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi             
28 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne                
29 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis                             
30 Gregory Henderson (NZl) Team Columbia - High Road        
31 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank                          
32 Aleksandr Kuchynski (Blr) Liquigas                       
33 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi         
34 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne                 
35 Simon Clarke (Aus) UniSA                                 
36 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream                   
37 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne              
38 Jesus Hernandez (Spa) Astana                             
39 Francesco Reda (Ita) Quick Step                          
40 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne                    
41 Vincent Jérôme (Fra) Bbox Bouygues Telecom               
42 Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream                       
43 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank          
44 Julien El Farès (Fra) Cofidis                            
45 William Walker (Aus) Fuji-Servetto                       
46 Christian Knees (Ger) Team Milram                        
47 Lance Armstrong (USA) Astana                             
48 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank                         
49 Matthew Lloyd (Aus) Silence - Lotto                      
50 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                             
51 Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream                  
52 Alexandre Pichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom             
53 Mario Aerts (Bel) Silence - Lotto                        
54 Luca Barla (Ita) Team Milram                          0.12
55 Alexandr Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale                
56 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom            0.20
57 Frederik Willems (Bel) Liquigas                          
58 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom          0.26
59 Glenn d'Hollander (Bel) Silence - Lotto                  
60 Jack Bobridge (Aus) UniSA                             0.33
61 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank                           
62 René Mandri (Est) AG2R La Mondiale                       
63 David Moncoutié (Fra) Cofidis                            
64 Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank                   0.37
65 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale               0.47
66 Gianni Da Ros (Ita) Liquigas                             
67 Rony Martias (Fra) Bbox Bouygues Telecom                 
68 Davide Malacarne (Ita) Quick Step                        
69 Martin Müller (Ger) Team Milram                          
70 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                 
71 Claudio Corioni (Ita) Liquigas                           
72 Kurt Hovelijnck (Bel) Quick Step                         
73 Jacopo Guanieri (Ita) Liquigas                           
74 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas                             
75 Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom              
76 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Euskaltel - Euskadi        
77 Steve

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment