2009 Tirreno-Adriatico Results - Stage 3

News & Results

03/13/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Tirreno-Adriatico Results - Stage 3

Julian Dean leads Farrar to stage victory; El Fares maintains overall lead.

Stage 3: March 13, 2009: Tirreno-Adriatico: Fucecchio - Santa Croce sull'Arno (165 km):
1 Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream       03:53:48
2 Mark Cavendish (GBr) Columbia-Highroad                                              
3 Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce                                     
4 Tom Boonen (Bel) Quick Step                                                         
5 Robbie McEwen (Aus) Katusha                                                         
6 Stuart O'Grady (Aus) Saxo Bank                                                      
7 Robert Hunter (RSA) Barloworld                                                      
8 Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo                                     
9 Thor Hushovd (Nor) Cervélo TestTeam                                                 
10 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil                                                      
11 Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux                                        
12 Angelo Furlan (Ita) Lampre-NGC                                                     
13 Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini                                  
14 Gerald Ciolek (Ger) Milram                                                         
15 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi                                            
16 Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto                                                 
17 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                                                
18 Aurélien Clerc (Swi) AG2R La Mondiale                                              
19 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank                                                      
20 Rony Martias (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                           
21 Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto                                                  
22 Leonardo Duque (Col) Cofidis                                                       
23 Jens Mouris (Ned) Vacansoleil                                                      
24 Baden Cooke (Aus) Vacansoleil                                                      
25 Danilo Napolitano (Ita) Katusha                                                    
26 Yoann Offredo (Fra) Française des Jeux                                             
27 Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-NGC                                                 
28 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale                                              
29 Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream                                               
30 Mattia Gavazzi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli               
31 George Hincapie (USA) Columbia-Highroad                                            
32 Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream                                                
33 Dominique Rollin (Can) Cervélo TestTeam                                            
34 Michael Friedman (USA) Garmin-Slipstream                                           
35 Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli            
36 Assan Bazayev (Kaz) Astana                                                         
37 Fabian Wegmann (Ger) Milram                                                        
38 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana                                                        
39 Peter Wrolich (Aut) Milram                                                         
40 Matti Breschel (Den) Saxo Bank                                                     
41 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld                                              
42 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                                     
43 Daniele Righi (Ita) Lampre-NGC                                                     
44 Filippo Pozzato (Ita) Katusha                                                      
45 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne                                               
46 Pavel Brutt (Rus) Katusha                                                          
47 Andreas Klöden (Ger) Astana                                                        
48 Lorenzo Bernucci (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini                                     
49 Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini                                  
50 Thomas Lövkvist (Swe) Columbia-Highroad                                            
51 Bert Grabsch (Ger) Columbia-Highroad                                               
52 Kasper Klostergård (Den) Saxo Bank                                                 
53 Daniel Lloyd (GBr) Cervélo TestTeam                                                
54 Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam                                               
55 Wesley Sulzberger (Aus) Française des Jeux                                         
56 Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini                                     
57 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-NGC                                                    
58 Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto                                             
59 Egoi Martínez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                              
60 Roger Hammond (GBr) Cervélo TestTeam                                               
61 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil                                                   
62 Luca Mazzanti (Ita) Katusha                                                        
63 Loyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale                                                
64 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream                                             
65 Dries Devenyns (Bel) Quick Step                                                    
66 Andrey Zeits (Kaz) Astana                                                          
67 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo                               
68 Geraint Thomas (GBr) Barloworld                                                    
69 Sergey Klimov (Rus) Katusha                                                        
70 Linus Gerdemann (Ger) Milram                                                       
71 Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini                                       
72 Kanstantsin Siutsou (Blr) Columbia-Highroad                                        
73 Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce                            
74 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne                                              
75 Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto                                              
76 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld                                                  
77 Anthony Geslin (Fra) Française des Jeux                                            
78 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas                                                      
79 Saïd Haddou (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                            
80 Marcin Sapa (Pol) Lampre-NGC                                                       
81 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas                                                  
82 Julien El Farès (Fra) Cofidis                                                      
83 Daniele Bennati (Ita) Liquigas                                                     
84 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux                                              
85 Brett Lancaster (Aus) Cervélo TestTeam                                             
86 Servais Knaven (Ned) Milram                                                        
87

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment