2009 Giro d'Italia Results - Stage 8

News & Results

05/16/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Konstantin Siutsou (Team Columbia-Highroad) takes the stage win after escaping from the peloton in beautiful fashion. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Konstantin Siutsou (Team Columbia-Highroad) takes the stage win after escaping from the peloton in beautiful fashion. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

2009 Giro d'Italia Results - Stage 8

Kanstantsin Siutsou (Team Columbia-Highroad) escapes to win; Danilo Di Luca leads overall.

May 16, 2009: Giro d'Italia: Morbegno - Bergamo (209 km):
1 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia - Highroad       05:04:34
2 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia - Highroad                                0.21
3 Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                                        
4 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - Highroad                                         
5 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                                      
6 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                                 
7 Damiano Cunego (Ita) Lampre - N.G.C.                                                  
8 Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli               
9 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre - N.G.C.                                                
10 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram                                                   
11 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                                             
12 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha                                                   
13 Yaroslav Popovych (Ukr) Astana                                                       
14 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale                                                
15 Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli               
16 Ivan Basso (Ita) Liquigas                                                            
17 Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d'Epargne                                             
18 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto                                               
19 Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - Highroad                                       
20 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step                                                   
21 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                                         
22 Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli                     
23 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - Highroad                                         
24 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne                                                  
25 Dario David Cioni (Ita) ISD                                                          
26 Levi Leipheimer (USA) Astana                                                         
27 Christopher Horner (USA) Astana                                                      
28 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                           
29 Janez Brajkovic (Slo) Astana                                                         
30 Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team                                                
31 Lance Armstrong (USA) Astana                                                         
32 Bradley Wiggins (GBr) Garmin - Slipstream                                            
33 Daniel Navarro (Spa) Astana                                                          
34 Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli                
35 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                                                       
36 Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli             
37 Mauricio Soler (Col) Barloworld                                                      
38 Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli           
39 Félix Cardenas (Col) Barloworld                                                      
40 Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                                  0.31
41 Christopher Froome (GBr) Barloworld                                                  
42 Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto                                                 
43 Andrey Zeits (Kaz) Astana                                                            
44 Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli           0.58
45 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha                                                  1.31
46 José Luis Rubiera (Spa) Astana                                                       
47 Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                               1.44
48 Mauricio Ardila (Col) Rabobank                                                       
49 Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne                                           2.30
50 Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team                                             
51 Jure Golcer (Slo) LPR Brakes - Farnese Vini                                          
52 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas                                                    2.56
53 Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank                                              4.32
54 Andriy Grivko (Ukr) ISD                                                           4.58
55 Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto                                               5.29
56 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne                                                 
57 Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank                                                 
58 Thomas Danielson (USA) Garmin - Slipstream                                           
59 Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia                                                     
60 Francesco Bellotti (Ita) Barloworld                                                  
61 Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto                                                      
62 John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld                                                   
63 Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia                                                
64 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                                             
65 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                                   
66 Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia                                                  
67 Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom                                          
68 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank                                                      
69 Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team                                                
70 Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto                                                  
71 Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team                                                
72 Nikita Eskov (Rus) Team Katusha                                                      
73 Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom                                          
74 Dries Devenyns (Bel) Quick Step                                                      
75 Evgeny

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment