2008 Vattenfall Cyclassics Results

News & Results

09/7/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 Vattenfall Cyclassics Results

Robbie McEwen (Silence-Lotto) wins in Hamburg. Mark Renshaw (Credit Agricole) 2nd; Allan Davis (Quick Step) 3rd.

September 7, 2008: Vattenfall Cyclassics: Hamburg, Germany (214 km):
1 Robbie Mcewen (Aus) Silence-Lotto      04:37:46
2 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole                           
3 Allan Davis (Aus) Quick Step                                 
4 Murilo Antonio Fischer (Bra) Liquigas                        
5 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne                
6 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                             
7 William Bonnet (Fra) Credit Agricole                         
8 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre                                
9 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone       
10 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                           
11 Peter Velits (Svk) Team Milram                              
12 Frank Hoj (Den) Cofidis, Le Credit Par Telephone            
13 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano                         
14 Gerald Ciolek (Ger) Team Columbia                           
15 Daniel Musiol (Ger) Team Volksbank - Corratec               
16 Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano                           
17 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC Saxo Bank                  
18 Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux                      
19 Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux                      
20 Josep Jufre Pou (Spa) Scott - American Beef                 
21 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi             
22 David Loosli (Swi) Lampre                                   
23 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux                   
24 Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano                              
25 Philip Deignan (Irl) AG2R La Mondiale                       
26 Bram Tankink (Ned) Rabobank                                 
27 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne                 
28 David Canada Gracia (Spa) Scott - American Beef             
29 Aaron Kemps (Aus) Astana                                    
30 Grégory Rast (Swi) Astana                                   
31 Sergey Ivanov (Rus) Astana                                  
32 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC Saxo Bank                    
33 Manuele Mori (Ita) Scott - American Beef                    
34 Christian Knees (Ger) Team Milram                           
35 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi            
36 Tanel Kangert (Est) AG2R La Mondiale                        
37 Koen De Kort (Ned) Astana                                   
38 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne              
39 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi            
40 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                   
41 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone   
42 Gustav Larsson (Swe) Team CSC Saxo Bank                     
43 Rubens Bertogliati (Swi) Scott - American Beef              
44 Frederik Willems (Bel) Liquigas                             
45 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne                     
46 Christopher Horner (USA) Astana                             
47 Alessandro Proni (Ita) Quick Step                           
48 Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto                             
49 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                            
50 Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas                         
51 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne                
52 Steven De Jongh (Ned) Quick Step                            
53 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne                    0.21
54 Giovanni Visconti (Ita) Quick Step                       0.30
55 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                     2.17
56 Jens Voigt (Ger) Team CSC Saxo Bank                         
57 Graeme Brown (Aus) Rabobank                                 
58 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step                         
59 Jon Bru Pascal (Spa) Euskaltel - Euskadi                    
60 Laurent Mangel (Fra) AG2R La Mondiale                       
61 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                               
62 Bert Grabsch (Ger) Team Columbia                            
63 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                      
64 Christophe Mengin (Fra) Française Des Jeux                  
65 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas                               
66 Johannes Fröhlinger (Ger) Gerolsteiner                      
67 Tom Leezer (Ned) Rabobank                                   
68 Marco Velo (Ita) Team Milram                                
69 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank                          
70 Lucia Pagliarini Mendonca (Bra) Scott - American Beef    6.54
71 Ermanno Capelli (Ita) Scott - American Beef                 
72 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas                         
73 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom                       
74 Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano                              
75 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano                            
76 Linus Gerdemann (Ger) Team Columbia                         
77 Olaf Pollack (Ger) Team Volksbank - Corratec                
78

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment