2008 La Vuelta a Espana Results - Stage 13

News & Results

09/13/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 La Vuelta a Espana Results - Stage 13

Contador shows other riders who's boss, wins on Angliru, takes overall Vuelta lead.

September 13, 2008: La Vuelta a Espana / Tour of Spain: San Vicente de la Barquera - Alto de l'Angliru (210 km):
1 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana      05:52:35
2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne                        0.42
3 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                                 0.58
4 Levi Leipheimer (USA) Astana                                              1.05
5 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC - Saxo Bank                           1.32
6 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                              1.56
7 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia                            2.18
8 Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner                                           2.28
9 Damiano Cunego (Ita) Lampre                                               2.43
10 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d'Epargne                           3.01
11 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                       4.08
12 David Moncoutié (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                     
13 Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d'Epargne                           4.30
14 Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole                                      4.44
15 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale                                       4.52
16 Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía - Cajasur                            5.04
17 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                                     5.39
18 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre                                               
19 Paolo Bettini (Ita) Quick Step                                           5.42
20 Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia                               5.48
21 Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC - Saxo Bank                                
22 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                                 6.48
23 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi                       7.05
24 David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia                                7.42
25 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi                                    
26 Dominique Cornu (Bel) Silence - Lotto                                       
27 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                         8.03
28 Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux                                   
29 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi                             8.11
30 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                                     8.27
31 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana                                     8.28
32 Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia                                         8.41
33 Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía - Cajasur                              8.58
34 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank                              8.59
35 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank                                         9.03
36 Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia                            9.27
37 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                             
38 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole                                    9.34
39 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                    
40 Matej Jurco (Svk) Team Milram                                           10.08
41 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step                                     10.09
42 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne                                   
43 Marco Marzano (Ita) Lampre                                                  
44 Andreas Klöden (Ger) Astana                                                 
45 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC - Saxo Bank                            10.17
46 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                                            10.25
47 Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana                             10.27
48 Iñigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC - Saxo Bank                 10.49
49 Yaroslav Popovych (Ukr) Silence - Lotto                                 10.59
50 Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems                
51 Maarten Tjallingii (Ned) Silence - Lotto                                11.10
52 David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia                            11.19
53 Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom                               
54 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux                                 11.32
55 José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía - Cajasur                      11.46
56 Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems                           11.50
57 Roy Sentjens (Bel) Silence - Lotto                                      11.53
58 Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia                                   12.12
59 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole                                12.28
60 Leonardo Duque (Col) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                  12.36
61 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                                
62 Matti Breschel (Den) Team CSC - Saxo Bank                                   
63 José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Andalucía

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment