Vattenfall Cyclassics Results

News & Results

07/30/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Freire takes the win ahead of Zabel. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Freire takes the win ahead of Zabel. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Vattenfall Cyclassics Results

Freire takes win in Germany.

Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi                       

68 Stuart O'grady (Aus) Team CSC                                   2.03

69 Ca Barredo Llamazales (Spa) Astana                              7.32

70 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana                                 

71 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team                                   

72 Mik Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears         

73 Joaqu Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears        

74 Sergio Miguel Mo Paulinho (Por) Astana                             

75 Christian Leben (Ger) Team Wiesenhof Akud                          

76 Artur Gajek (Ger) Team Wiesenhof Akud                              

77 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir                             

78 Assan Bazayev (Kaz) Astana                                          

79 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir                            

80 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana                                      

81 Eric Leblacher (Fra) Fran?aise des Jeux                            

82 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                      

83 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                    

84 Allan Johansen (Den) Team CSC                                      

85 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                        

86 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                               

87 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole                           

88 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital                              

89 Mauro Facci (Ita) Barloworld                                        

90 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                  

91 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto                               

92 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi                     

93 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance                               

94 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance                                 

95 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano                                 

96 Mathieu Heijboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone            

97 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano                              

98 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic                         

99 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team                               

100 Jos? An Redondo Ramos (Spa) Astana                            10.12

101 Aur?lien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems                   10.20

102 Lu Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir             11.00

103 Corey Sweet (Aus) Team Wiesenhof Akud                              

104 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole                              

105 Michael Albasini (Swi) Liquigas                                   

106 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi                       

107 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                   

108 Diego Caccia (Ita) Barloworld                                     

109 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital                                

110 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic                       

111 Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud                        

112 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic                        

DNF Fabian Cancellara (Swi) Team CSC                                  

DNF Jakob Piil (Den) Team CSC                                          

DNF Luke Roberts (Aus) Team CSC                                       

DNF Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                  

DNF Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC                                  

DNF Matti Breschel (Den) Team CSC                                     

DNF Andr? Korff (Ger) T-Mobile Team                                   

DNF Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team                                

DNF Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                        

DNF Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                         

DNF Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                       

DNF Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems                        

DNF Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems                       

DNF Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                

DNF Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team    

DNF Jason Mccartney (
USA
) Discovery Channel Pro Cycling Team          

DNF Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team         

DNF Jan Boven (Ned) Rabobank                                          

DNF Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                     

DNF Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital                               

DNF Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                 

DNF Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                           

DNF Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto                                  

DNF

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment