UCI Road World Championships Results - Elite Men team time trial

News & Results

09/16/2012| 0 comments
by Roadcycling.com
Fotoreporter Sirotti

UCI Road World Championships Results - Elite Men team time trial

Team Omega Pharma-QuickStep crowned team time trial world champions after beating BMC Racing Team and Team Greenedge in Valkenburg.

      Jens Voigt (Ger)           
      Haimar Zubeldia Agirre (Spa)           
9     Team Sky Procycling     0:01:32.33     
      Edvald Boasson Hagen (Nor)           
      Alex Dowsett (GBr)           
      Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa)           
      Sergio Luis Henao Montoya (Col)           
      Ian Stannard (GBr)           
      Geraint Thomas (GBr)           
10     Team Garmin-Sharp     0:01:35.13     
      Jack Bauer (NZl)           
      Thomas Dekker (Ned)           
      Martijn Maaskant (Ned)           
      Ramunas Navardauskas (Ltu)           
      Andrew Talansky (USA)           
      Johan Van Summeren (Bel)           
11     Astana Pro Team     0:01:44.97     
      Assan Bazayev (Kaz)           
      Alexsandr Dyachenko (Kaz)           
      Andriy Grivko (Ukr)           
      Dmitriy Gruzdev (Kaz)           
      Tanel Kangert (Est)           
      Dmitriy Muravyev (Kaz)           
12     Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team     0:01:48.21     
      Thomas De Gendt (Bel)           
      Martijn Keizer (Ned)           
      Gustav Larsson (Swe)           
      Marco Marcato (Ita)           
      Tomasz Marczynski (Pol)           
      Lieuwe Westra (Ned)           
13     Team Saxo Bank - Tinkoff Bank     0:01:48.35     
      Manuele Boaro (Ita)           
      Michael Mørkøv (Den)           
      Luke Roberts (Aus)           
      Nicki Sørensen (Den)           
      David Tanner (Aus)           
      Matteo Tosatto (Ita)           
14     Rusvelo     0:02:14.08     
      Artur Ershov (Rus)           
      Sergey Firsanov (Rus)           
      Valery Kaykov (Rus)           
      Dmitry Kozontchuk (Rus)           
      Artem Ovechkin (Rus)           
      Alexander Serov (Rus)           
15     Ag2R La Mondiale     0:02:26.14     
      Maxime Bouet (Fra)           
      Sylvain Georges (Fra)           
      Matteo Montaguti (Ita)           
      Jean-Christophe Peraud (Fra)           
      Christophe Riblon (Fra)           
      Nicolas Roche (Irl)           
16     Euskaltel - Euskadi     0:02:30.86     
      Mikel Astarloza Chaurreau (Spa)           
      Gorka Izaguirre Insausti (Spa)           
      Jon Izaguirre Insausti (Spa)           
      Miguel Minguez Ayala

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment