Tour of Romandy Results - Stage 3

News & Results

04/29/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Damiano Cunego takes the win. Photo copyright Roadcycling.com.
Damiano Cunego takes the win. Photo copyright Roadcycling.com.

Tour of Romandy Results - Stage 3

Cunego wins in Anz?re; Botero takes overall lead.

Telecom                                    

120 Jos? Cayetano Julia (Spa) Iles Baleares-Casse d'Epargne                

121 Andr? Korff (Ger) T-Mobile Team                                  25.59

122 Pedro Horillo Mu?os (Spa) Rabobank                            26.01

123 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi                              

124 Josu Silloniz Aresti (Spa) Euskaltel - Euskadi                         

125 Fumyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel                                  

126 Davide Bramati (Ita) Quickstep                                         

127 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                                       

128 Jurgen Van Goolen (Bel) Quickstep                                      

129 Dario Andriotto (Ita) Liquigas-Bianchi                           26.04

130 Marco Milesi (Ita) Liquigas-Bianchi                               26.11

131 Tom Steels (Bel) Davitamon - Lotto                                     

132 Nicolas Roche (Fra) Cofidis Le Credit Par Telephone                    

133 Matthew Wilson (Aus) La Francaise des Jeux                             

134 Daniele Colli (Ita) Liquigas-Bianchi                                    

135 Luke Roberts (Aus) Team CSC                                            

136 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel - Euskadi                                

137 Frank Hoj (Den) Gerolsteiner                                            

138 Jakob Piil (Den) Team CSC                                              

139 Ivan Ravaioli (Ita) Saunier Duval - Prodir                         26.15

140 Beno?t Vaugrenard (Fra) La Francaise des Jeux                          

141 Christophe Edaleine (Fra) Cofidis Le Credit Par Telephone    26.19

142 Patrick Mccarty (USA) Discovery Channel                                

143 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom                                 

144 Michael Albasini (Swi) Liquigas-Bianchi                            26.23

145 Bernhard Eisel (Aut) La Francaise des Jeux                      26.37

146 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Caffita                              26.57

147 S?bastien Joly (Fra) Credit Agricole                               33.47

DNF Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team                                       

DNF S?bastien Rosseler (Bel) Quickstep                                     

DNF Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                     

DNS Frank Schleck (Lux) Team CSC                                           

DNS Robert F?rster (Ger) Gerolsteiner                                       

DNS Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre-Caffita

 

Overall rankings after stage 3:
1 Santiago Botero (
Col) Phonak Hearing Systems        11:50:34

2 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Caffita                               0.02

3 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                        0.10

4 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel                            0.22

5 Daniel Atienza (Spa) Cofidis Le Credit Par Telephone           0.28

6 Marco Fertonani (Ita) Domina Vacanze                              0.36

7 Alberto Contador Velasco (Spa) Liberty Seguros-W?rth      0.37

8 Mauricio Ardila (Col) Davitamon - Lotto                             0.39

9 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                   0.56

10 Aitor Osa Eizagzuirre (Spa) Iles Baleares-Casse d'Epargne    1.02

11 Tadej Valjavec (Slo) Phonak Hearing Systems                     1.05

12 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval - Prodir                1.21

13 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas-Bianchi                           1.26

14 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                      1.37

15 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC                                    1.44

16 J?rg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-W?rth                                

17 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                   1.50

18 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval - Prodir                           1.53

19 Miguel A. Martin Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems                

20 Roberto Heras (Spa) Liberty Seguros-W?rth                       1.57

21 Dmitriy Muravzev (Kaz) Credit Agricole                               2.40

22 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval - Prodir                        2.53

23 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon - Lotto                               3.00

24 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                            3.10

25 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                        3.23

26 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                          3.55

27 Thomas Dekker (Ned) Rabobank

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment