Tour of Romandy Results - Stage 2

News & Results

04/28/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Christopher Horner (Davitamon-Lotto) takes the win. Congratulations Chris! Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Christopher Horner (Davitamon-Lotto) takes the win. Congratulations Chris! Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tour of Romandy Results - Stage 2

Congrats to Chris who won stage 2.

 



 

April 27, 2006: Porrentruy - Porrentruy ( <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" /?>170 km ):
1 Christopher Horner (
USA
) Davitamon-Lotto        04:16:22<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>

2 Jorg Jaksche (Ger)
Liberty
Seguros-W?rth Team                        0.05

3 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                             

4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears     0.08

5 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team               

6 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                        

7 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-W?rth Team                      

8 Miguel Martin Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems                   

9 Alberto Contador Velasco (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team               

10 Dario David Cioni (Ita) Liquigas                                       

11 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital                                  

12 Andrea Noe (Ita) Liquigas                                              

13 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears          

14 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                                0.13

15 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone               1.26

16 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team                                     

17 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                          

18 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance                                      

19 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas                                     

20 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                          

21 Oscar Sevilla Ribera (Spa) T-Mobile Team                               

22 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team                                      

23 Francisco Mancebo Perez (Spa) AG2R Prevoyance                           

24 Jose Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir                  

25 Iker Camano Ortuzar (Spa) Euskaltel-Euskadi                            

26 David Etxebarria Alkorta (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team              

27 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                

28 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi                         

29 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom                                 2.00

30 Christian Knees (Ger) Team Milram                                       

31 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                 

32 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole                                   

33 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                     2.02

34 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram                                   

35 Victor Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems                      

36 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team                 

37 Jos Arrieta Lujambio (Spa) AG2R Prevoyance                             

38 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi                             

39 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom                              

40 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                                    

41 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram                                      

42 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears     

43 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems                            

44 Bobby Julich (USA) Team CSC                                            

45 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic                             

46 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto                               

47 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 

48 Arnaud Gerard (Fra) Fran?aise des Jeux                                 

49 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank                                    

50 Carlos Jose Ochoa (Ven) Team L.P.R.                                    

51 Remy Di Gregorio (Fra) Fran?aise des Jeux                              

52 Andrea Peron (Ita) Team CSC                                            

53 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance                                  

54 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic                           

55 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi                           

56 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner                                          

57 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                  

58 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                     

59 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team                                    

60 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                        

61 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                                   

62 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team                                        

63 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic                         

64 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic                                 

65 Ludovic

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment