Tour de Suisse Results - Stage 5

News & Results

06/21/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Casagrande wins again. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Casagrande wins again. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tour de Suisse Results - Stage 5

Casagrande strikes again; takes overall lead.

Fuentes (Spa) Team Saeco
84 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
85 Igor Astarloa (Spa) Team Saeco
86 Patrick Calcagni (Swi) Vini Caldirola-SO.DI
87 Bert Roesems (Bel) Palmans-Collstrop
88 Mauro Facci (Ita) Fassa Bortolo
89 Sergio Barbero (Ita) Lampre
90 Rubens Bertogliati (Swi) Lampre
91 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
92 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
93 Thorsten Rund (Ger) Team Bianchi
94 Tristan Hoffman (Ned) Team CSC
95 Mark Scanlon (Irl) AG2r Pr?voyance
96 Romans Vainsteins (Lat) Vini Caldirola-SO.DI
97 Robbie Mc Ewen (Aus) Lotto-Domo
98 Corey Sweet (Aus) Cr?dit Agricole
99 Gianluca Sironi (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
100 Marco Milesi (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
101 Marco Serpellini (Ita) Lampre
102 Arvis Piziks (Lat) Team CSC
103 Nick Nuyens (Bel) Quick.Step-Davitamon               23.08
104 Sergei Yakovlev (Kaz) Team Telekom                   23.46
105 Jurgen Van Goolen (Bel) Quick.Step-Davitamon         25.25
106 Sven Teutenberg (Ger) Team Bianchi
107 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com                        25.45
108 Erki Putsep (Est) AG2r Pr?voyance
109 Christophe Agnolutto (Fra) AG2r Pr?voyance           25.50
110 Julian Dean (NZl) Team CSC                           25.52
DNF Lauri Aus (Est) AG2r Pr?voyance
DNF St?phane Berges (Fra) AG2r Pr?voyance
DNF Julien Laidoun (Fra) AG2r Pr?voyance
DNF Stefan Adamsson (Swe) Team Bianchi
DNF David Plaza (Spa) Team Bianchi
DNF Lars Michaelsen (Den) Team CSC
DNF Alessandro Cortinovis (Ita) Lampre
DNF Leif Hoste (Bel) Lotto-Domo
DNF Servais Knaven (Ned) Quick.Step-Davitamon
DNF Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat
DNF Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat
DNS Christopher Jenner (Fra) Cr?dit Agricole



Overall rankings after stage 5:
1 Francesco Casagrande (Ita) Lampre     22:51:00
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom                 0.37
3 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems             1.25
4 Giuseppe Guerini (Ita) Team Telekom                     1.27
5 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
6 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                         1.34
7 Sven Montgomery (Swi) Fassa Bortolo                     1.52
8 Patrik Sinkewitz (Ger) Quick.Step-Davitamon             3.29
9 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems              3.32
10 Jan Ullrich (Ger) Team Bianchi                         3.33
11 Wladimir Belli (Ita) Lampre                            3.37
12 Ondrej Sosenka (Cze) CCC-Polsat                        3.45
13 Alex Z?lle (Swi) Phonak Hearing Systems                3.50
14 Tomasz Brozyna (Pol) CCC-Polsat                        3.58
15 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat                         4.30
16 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com                       4.30
17 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com                           5.13
18 Oscar Camenzind (Swi) Phonak Hearing Systems           6.05
19 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems           6.06
20 Niki Aebersold (Swi) Phonak Hearing Systems            7.54
21 Piotr Przydzial (Pol) CCC-Polsat                       7.57
22 Gustav Larsson (Swe) Fassa Bortolo                     8.08
23 Bekim Christensen (Den) Team CSC                       9.13
24 Salvatore Commesso (Ita) Team Saeco                    9.15
25 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner                   9.33
26 Bobby Julich (USA) Team Telekom                       10.10
27 Yohann Charpenteau (Fra) Cr?dit Agricole              10.31
28 Tobias Steinhauser (Ger) Team Bianchi                 11.26
29 J?rg Ludewig (Ger) Team Saeco                         11.40
30 Thierry Loder (Fra) AG2r Pr?voyance                   12.03
31 Paolo Bettini (Ita) Quick.Step-Davitamon              12.07
32 Bradley Mc Gee (Aus) FDJeux.com                       12.21
33 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Domina Vacanze-Elitron         12.35
34 Alexandr Kolobnev (Rus) Domina Vacanze-Elitron        13.38
35 Massimo Giunti (Ita) Domina Vacanze-Elitron           14.16
36 Daniele Nardello (Ita) Team Telekom                   14.47
37 Thierry De Groote (Bel) Palmans-Collstrop             15.48
38 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner                       15.49
39 Paolo Valoti (Ita) Domina Vacanze-Elitron             16.28
40 Uwe Peschel (Ger) Gerolsteiner                        16.47
41 Radoslaw Romanik (Pol)

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment