Tirreno-Adriatico Results - Stage 7

News & Results

03/14/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Petacchi takes the win and Zabel celebrates. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Petacchi takes the win and Zabel celebrates. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tirreno-Adriatico Results - Stage 7

Petacchi wins final stage; Young Dekker takes overall win.

                                  

138 Oliver Zaugg (Sui) Saunier Duval-Prodir                              

139 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic                           

140 Luis Perez Rodriguez (Esp) Cofidis                                   

141 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                      

142 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team                                  

143 Mads Christensen (Den) Barloworld                                    

144 Javier Ramirez Abeja (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team                 

145 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                    

146 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel                               

147 Gabriele Balducci (Ita) Acqua E Sapone                               

148 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram                         0.41

149 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                         0.45

150 Laurent Mangel (Fra) Ag2R Prevoyance                                 

151 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team                              1.04

152 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua E Sapone                       1.09

153 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel                                1.18

154 Igor Astarloa (Esp) Barloworld                                       

155 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team                    

156 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas                                        

157 Steve Zampieri (Sui) Phonak Hearing System                           

158 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.                                   

159 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                     

160 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld                                   

161 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld                                    

162 Stefano Zanini (Ita) Liquigas                                        

163 Michael Bates Gene (Aus) Team L.P.R.                                 

164 Joseba Albizu Lizaso (Esp) Euskaltel-Euskadi                         

165 Christian Knees (Ger) Team Milram                                 1.50

166 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole                             

167 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                      3.31

168 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram                                   

169 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                          

DNS Massimo Iannetti (Ita) Team L.P.R.                                   

DNS Sascha Urweider (Sui) Phonak Hearing System                          

DNS Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic                             

DNF Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner                                   

DNF Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas

 

Final overall rankings:

1 Thomas Dekker (Ned) Rabobank       27:32:14

2 J?rg Jaksche (Ger)
Liberty
Seguros-Wurth Team                     0.14

3 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                                 0.20

4 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel                                0.40

5 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                          0.46

6 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis                                      0.54

7 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                                  

8 George Hincapie (USA) Discovery Channel                                 0.56

9 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                            0.58

10 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel                              0.59

11 Asle Arvesen Kurt (Nor) Team CSC                                       1.15

12 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                     1.17

13 Rubens Bertogliati (Sui) Saunier Duval-Prodir                          1.18

14 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua E Sapone                                 1.24

15 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing System                               1.28

16 Hugo Sabido (Por) Barloworld                                              

17 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                        1.32

18 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                                  1.36

19 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                      1.38

20 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                          1.41

21 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                                      1.42

22 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team                                   1.47

23 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team                                      1.50

24 Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Phonak Hearing System                 1.51

25 Pedro Arreitunandia Quintero (Esp) Barloworld                          2.06

26 Victor Hugo Pena Grisales  (Col) Phonak Hearing System                 2.17

27 Constantin Zaballa Gutierrez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears      2.21

28 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                              2.22

29 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                        

30 Inaki

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment