Tirreno - Adriatico Results: Stage 6

News & Results

03/18/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tirreno - Adriatico Results: Stage 6

March 18, 2003: Sure Teramo - Torricella (179 km):
1 Danilo Di Luca (Ita) Team Saeco                       04:59:47
2 Filippo Pozzato (Ita) Fassa Bortolo                                        0.01
3 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
4 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                            0.02
5 Andreas Kloden (Ger) Team Telekom
6 Ruggero Marzoli (Ita) Alessio                                              0.04

Vacanze-Elitron
87 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
88 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
89 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
90 Gerrit Glomser (Aut) Team Saeco
91 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
92 Andreas Klier (Ger) Team Telekom
93 Johan Museeuw (Bel) Quickstep-Davitamon
94 Bram Tankink (Ned) Quickstep-Davitamon
95 Michael Rogers (Aus) Quickstep-Davitamon
96 Mateo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
97 Fabio Baldato (Ita) Alessio
98 Steven De Jongh (Ned) Rabobank                                            9.12
99 Robert Hunter (RSA) Rabobank
100 Paul Van Hyfte (Bel) Team CSC
101 Gianpaolo Caruso (Ita) O.N.C.E.-Eroski
102 Michael Albasini (Swi) Phonak Hearing Systems
103 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
104 Gabriele Balducci (Ita) Sidermec
105 Rafael Mateos Perez (Spa) iBanesto.com
106 Santos Gonzalez (Spa) Domina Vacanze-Elitron
107 Marco Zanotti (Ita) Fassa Bortolo
108 Guido Trentin (Ita) Cofidis
109 Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron
110 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
111 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems                           12.26
112 Andrea Tafi (Ita) Team CSC
113 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron
114 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'
115 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner
116 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
117 Davide Bramati (Ita) Quickstep-Davitamon
118 Servais Knaven (Ned) Quickstep-Davitamon
119 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
120 Denis Bertolini (Ita) Phonak Hearing Systems                            14.13
121 Domenico Gualdi (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'
122 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
123 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
124 Martin Derganc (Slo) Domina Vacanze-Elitron
125 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron
126 Elis Rastelli (Ita) Gerolsteiner                                        20.17
127 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
128 Julian Dean (NZl) Team CSC
129 Bret Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
130 Uwe Peschel (Ger) Gerolsteiner
131 Hans De Clercq (Bel) Lotto-Domo
132 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner
133 Leif Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo

Overall rankings after stage 6:
1 Danilo Di Luca (Ita) Team Saeco                       25:21:11
2 Filippo Pozzato (Ita) Fassa Bortolo                                        0.01
3 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                             0.09
4 Ruggero Marzoli (Ita) Alessio                                              0.10
5 Andreas Kloden (Ger) Team Telekom                                          0.18
6 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
7 Paolo Bettini (Ita) Quickstep-Davitamon                                    0.20
8 Enrico Cassani (Ita) Alessio                                               0.22
9 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                                              0.23
10 Luca Paolini (Ita) Quickstep-Davitamon                                    0.24
11 Andrea Noe (Ita) Alessio                                                  0.29
12 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave'
13 Javier Pascual (Spa) iBanesto.com
14 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
15 Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo                                        0.31
16 Xavier Florencio Cabre (Spa) O.N.C.E.-Eroski                              0.36
17 Aitor Osa Eizaguirre (Spa) iBanesto.com
18 Juan Antoni Flecha Giannoni (Spa) iBanesto.com
19 Oscar Mason (Ita) Sidermec
20 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
21 Paolo Bossoni (Ita) Sidermec
22 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'
23 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
24 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
25 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
26 Serhiy Honchar (Ukr) De Nardi-Colpack
27 Andrea Ferrigato (Ita) Alessio
28 Peter Farazijn (Bel) Cofidis
29 Andrea Peron (Ita) Team CSC
30 Mariano Piccoli (Ita) Lampre
31 Laurent Dufaux (Swi) Alessio
32 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
33 Marc Lotz (Ned) Rabobank
34 Angelo Lopeboselli (Ita) Cofidis
35 Daniel Atienza (Spa) Cofidis
36 Jan Hruska (Cze) O.N.C.E.-Eroski                                          0.40
37 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner                                      0.43
38 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
39 Angel Vicioso Arcos (Spa) O.N.C.E.-Eroski
40

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment