Tirreno - Adriatico Results: Stage 5

News & Results

03/18/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tirreno - Adriatico Results: Stage 5

March 17, 2003: Monte San Giusto - Rapagnano (181 km):
1 Ruggero Marzoli (Ita) Alessio            4.45.05 (38.09 km/h)
2 Luca Paolini (Ita) Quickstep-Davitamon
3 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
4 Andrea Ferrigato (Ita) Alessio
5 Danilo Di Luca (Ita) Team Saeco
6 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
7 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
8 Enrico Cassani (Ita) Alessio
9 Andrea Noe (Ita) Alessio
10 Paolo Bettini (Ita) Quickstep-Davitamon
11 Andreas Kloden (Ger) Team Telekom

(Ita) Fassa Bortolo
24 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
25 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
26 Angel Vicioso Arcos (Spa) O.N.C.E.-Eroski
27 Oscar Mason (Ita) Sidermec
28 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
29 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
30 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
31 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
32 Paolo Bossoni (Ita) Sidermec
33 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'
34 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
35 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
36 Bram Tankink (Ned) Quickstep-Davitamon
37 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
38 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
39 Serhiy Honchar (Ukr) De Nardi-Colpack
40 Maximilian Sciandri (GBr) Lampre
41 Patrik Sinkewitz (Ger) Quickstep-Davitamon
42 Andrea Peron (Ita) Team CSC
43 Alessandro Cortinovis (Ita) Lampre
44 Peter Farazijn (Bel) Cofidis
45 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner
46 Mariano Piccoli (Ita) Lampre
47 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
48 Laurent Dufaux (Swi) Alessio
49 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
50 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
51 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'
52 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom
53 Jan Hruska (Cze) O.N.C.E.-Eroski
54 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems
55 Serge Baguet (Bel) Lotto-Domo
56 Marc Lotz (Ned) Rabobank
57 Angelo Lopeboselli (Ita) Cofidis
58 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
59 Gianluca Sironi (Ita) Sidermec
60 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
61 Daniel Atienza (Spa) Cofidis
62 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
63 Eugeni Petrov (Rus) iBanesto.com                     0.33
64 Michael Rogers (Aus) Quickstep-Davitamon
65 Stefen Wesemann (Ger) Team Telekom
66 Rene: Andrle (Cze) O.N.C.E.-Eroski
67 Ruslan Ivanov (Mda) Alessio
68 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
69 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
70 Peter Van Petegem (Bel) Lotto-Domo
71 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
72 Elis Rastelli (Ita) Gerolsteiner
73 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco                        0.52
74 Gianpaolo Caruso (Ita) O.N.C.E.-Eroski               0.57
75 Marco Milesi (Ita) Sidermec                          1.04
76 Nicki Sorensen (Den) Team CSC
77 Mateo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                    1.17
78 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom                    1.25
79 Manuel Quinziato (Ita) Lampre
80 Kai Hundertmark (Ger) Team Telekom
81 Mauro Gerosa (Ita) Sidermec                          1.26
82 Gerrit Glomser (Aut) Team Saeco                      1.42
83 Davide Bramati (Ita) Quickstep-Davitamon
84 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron       2.15
85 Marc Wauters (Bel) Rabobank                          2.36
86 Gian Mateo Fagnini (Ita) Team Telekom                3.08
87 Alexandre Shefer (Kaz) Team Saeco                    3.49
88 Xabier Zandio Echaide (Spa) iBanesto.com             5.01
89 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron         5.33
90 Marco Zanotti (Ita) Fassa Bortolo                    5.39
91 Roger Beuchat (Swi) Phonak Hearing Systems           5.51
92 Janek Tombak (Est) Cofidis                           5.53
93 Andreas Klier (Ger) Team Telekom                     6.02
94 Jan Boven (Ned) Rabobank                             6.35
95 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
96 Dario Pieri (Ita) Team Saeco                         8.12
97 Paul Van Hyfte (Bel) Team CSC                        8.19
98 Santos Gonzalez (Spa) Domina Vacanze-Elitron         8.22
99 Gabriele Balducci (Ita) Sidermec
100 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
101 Rafaele Ferrara (Ita) Alessio
102 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
103 Wim Vansevenant (Bel) Lotto-Domo
104 Guido Trentin (Ita) Cofidis
105 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
106 Jan Svorada (Cze) Lampre                            9.14
107 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems
108 Rafael Diaz Justo (Spa) O.N.C.E.-Eroski
109 Servais Knaven (Ned) Quickstep-Davitamon
110 Mauro Radaelli (Ita)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment