Tirreno-Adriatico Results - Stage 4

News & Results

03/13/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tirreno-Adriatico Results - Stage 4

Freire strikes again-again; maintains overall lead.

 


 



 

March 12, 2005: Teramo - Servigliano (160 km):
1 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank        04:53:27

2 Danilo Hondo (Ger) Gerolsteiner                                           

3 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                                

4 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                             

5 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                                   

6 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team                  

7 Nick Nuyens (Bel) Quick.Step                                              

8 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                                   

9 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                           

10 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore di Mare                         

11 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                    

12 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas-Bianchi                                    

13 Serguei Gonchar (Ukr) Domina Vacanze                                      

14 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team                                        

15 Angel Vicioso Arcos (Spa) Liberty Seguros Team                           

16 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros Team                              

17 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Adria Mobil                        

18 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                                     

19 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team                                     

20 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                                  

21 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                           

22 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone              

23 Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi                       

24 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi                               

25 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                          

26 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team                                     

27 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                            

28 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                           

29 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team                  

30 Fabio Sacchi (Ita) Fassa Bortolo                                         

31 Jan Hruska (Cze) Liberty Seguros Team                                 0.09

32 Cristian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore di Mare                      0.14

33 Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo                                    0.33

34 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Adria Mobil                     3.06

35 Ruslan Ivanov (Mda) Domina Vacanze                                       

36 Juan Manuel Fuentes Angullo (Spa) Lampre-Caffita                         

37 Joan Horrach Rippoll (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne                

38 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team                   

39 C?dric Vasseur (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone                    

40 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC                                        

41 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                           

42 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                       

43 Rolf Aldag (Ger) T-Mobile Team                                            

44 Mirco Lorenzetto (Ita) Domina Vacanze                                    

45 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                                

46 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                              

47 Josu Silloniz Aresti (Spa) Euskaltel-Euskadi                             

48 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                               

49 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne                 

50 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team                                      

51 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                                

52 Cristian Moreni (Ita) Quick.Step                                         

53 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team                

54 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team                      

55 Serge Baguet (Bel) Davitamon-Lotto                                       

56 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto                                  

57 Jure Golcer (Slo) Acqua & Sapone-Adria Mobil                             

58 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto                                   3.28

59 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                                    4.42

60 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                           

61 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Adria Mobil                      4.48

62 Fr?d?ric Guesdon (Fra) Fran?aise Des Jeux                             5.36

63 Bernhard Eisel (Aut) Fran?aise Des Jeux                                  

64 Wilfried Cretskens (Bel) Quick.Step                                      

65

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment