Tirreno - Adriatico Results: Stage 3

News & Results

03/15/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tirreno - Adriatico Results: Stage 3

March 15, 2003: Tarquinia - Foligno, 175 km:
1 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron     05:27:47 (30.75 km/h)
2 Erik Zabel (Ger) Team Telekom
3 Dario Pieri (Ita) Team Saeco
4 Julian Dean (NZl) Team CSC
5 Paolo Bettini (Ita) Quickstep-Davitamon
6 Michael Albasini (Swi) Phonak Hearing Systems
7 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
8 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner
9 Jan Svorada (Cze) Lampre
10 Mikhail Timochine (Rus) Landbouwkrediet-Colnago

Sironi (Ita) Sidermec
89 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems
90 Servais Knaven (Ned) Quickstep-Davitamon
91 Ruggero Marzoli (Ita) Alessio
92 Mauro Radaelli (Ita) Sidermec
93 Eugeni Petrov (Rus) iBanesto.com
94 Kai Hundertmark (Ger) Team Telekom
95 Rene: Andrle (Cze) O.N.C.E.-Eroski
96 Angelo Lopeboselli (Ita) Cofidis
97 Ruben Plaza Molina (Spa) iBanesto.com
98 Rafael Diaz Justo (Spa) O.N.C.E.-Eroski
99 Ruslan Ivanov (Mda) Alessio
100 Jan Hruska (Cze) O.N.C.E.-Eroski
101 Manuel Quinziato (Ita) Lampre
102 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
103 Xabier Zandio Echaide (Spa) iBanesto.com
104 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
105 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
106 Andrea Tafi (Ita) Team CSC
107 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
108 Davide Bramati (Ita) Quickstep-Davitamon
109 Andrea Ferrigato (Ita) Alessio
110 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
111 Daniel Atienza (Spa) Cofidis
112 Rafaele Ferrara (Ita) Alessio
113 Mateo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
114 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
115 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
116 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
117 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
118 Paul Van Hyfte (Bel) Team CSC
119 Elis Rastelli (Ita) Gerolsteiner
120 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
121 Martin Derganc (Slo) Domina Vacanze-Elitron
122 Guido Trentin (Ita) Cofidis
123 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
124 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
125 Marc Wauters (Bel) Rabobank
126 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
127 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
128 Laurent Dufaux (Swi) Alessio
129 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
130 Robert Hunter (RSA) Rabobank
131 Johan Museeuw (Bel) Quickstep-Davitamon
132 Serge Baguet (Bel) Lotto-Domo
133 Peter Van Petegem (Bel) Lotto-Domo
134 Uwe Peschel (Ger) Gerolsteiner
135 Wim Vansevenant (Bel) Lotto-Domo
136 Roger Beuchat (Swi) Phonak Hearing Systems
137 Jose Antonio Lopez Gil (Spa) iBanesto.com
138 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner
139 Gian Mateo Fagnini (Ita) Team Telekom
140 Ludo Dierckxssens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
141 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
142 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis
143 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
144 Jakob Piil (Den) Team CSC
145 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems
146 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
147 Massimiliano Mori (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'
148 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago        0.52
149 Alexandre Shefer (Kaz) Team Saeco                      0.54
150 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron          0.59
151 Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron          1.09
DNF Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'
DNF Gabriele Missaglia (Ita) Lampre
DNF Geert Van Bondt (Bel) Team CSC
DNS Leif Hoste (Bel) Lotto-Domo

Overall rankings after stage 3:
1 Paolo Bettini (Ita) Quickstep-Davitamon          15:36:24
2 Filippo Pozzato (Ita) Fassa Bortolo                      0.01
3 Dario Pieri (Ita) Team Saeco
4 Luca Paolini (Ita) Quickstep-Davitamon                   0.05
5 Erik Zabel (Ger) Team Telekom
6 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco                            0.06
7 Romans Vainsteins (Lat) Sidermec                         0.07
8 Fabio Baldato (Ita) Alessio                              0.08
9 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
10 Paul Van Hyfte (Bel) Team CSC
11 Danilo Di Luca (Ita) Team Saeco                         0.09
12 Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo                      0.10
13 Andreas Kloden (Ger) Team Telekom                       0.11
14 Enrico Cassani (Ita) Alessio
15 Xavier Florencio Cabre (Spa) O.N.C.E.-Eroski
16 Juan Antoni Flecha Giannoni (Spa) iBanesto.com
17 Gianpaolo Caruso (Ita) O.N.C.E.-Eroski
18 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
19 Aitor Osa Eizaguirre (Spa) iBanesto.com
20 Roberto Petito (Ita)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment