Tirreno-Adriatico Results - Stage 3

News & Results

03/10/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Oscar Freire takes the win. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Oscar Freire takes the win. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tirreno-Adriatico Results - Stage 3

Bettini crashes out; Freire takes stage win and overall lead.

 


 


 



 

March 10, 2006: Avezzano - Paglieta ( <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" /?>183 km ):
1 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank        04:27:22<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>

2 Igor Astarloa (Spa) Barloworld                                        

3 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir                              

4 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone                                  

5 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                               

6 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                                 

7 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                    

8 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                         

9 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                          

10 Massimili Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                       

11 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-W?rth Team                        

12 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone          

13 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                       

14 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic                          0.07

15 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems                       

16 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                   0.09

17 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld                                  

18 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team                                 

19 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-W?rth Team                    

20 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                       

21 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                         

22 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                    

23 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                  

24 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner                                   

25 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team            

26 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team            

27 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                     

28 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-W?rth Team                    

29 Christoph Le Mevel (Fra) Credit Agricole                          0.15

30 Massimo Iannetti (Ita) Team L.P.R.                                   

31 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team             

32 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team                                    

33 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                         

34 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                            

35 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                         

36 Juan Anto Flecha Gianonni (Spa) Rabobank                             

37 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                        

38 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone                                 0.21

39 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic                          

40 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                                  

41 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                           

42 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears             

43 Alexander Arekeev (Rus) Acqua Sapone                                 

44 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir                             

45 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                    

46 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                                    

47 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team               

48 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                0.28

49 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.                                  

50 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                            

51 Philippe Gilbert (Bel) Fran?aise des Jeux                            

52 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                 

53 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone              

54 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems                          

55 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems               

56 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance                                 

57 Hugo Sabido (Por) Barloworld                                      0.36

58 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team                                    

59 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                   

60 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                  

61 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                                0.45

62 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                    

63 Murilo Fischer (Bra) Naturino-Sapore Di Mare                         

64 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                               

65 Iker Leonet Iza (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 

66 Anthony

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment