Tirreno-Adriatico Results - Stage 1

News & Results

03/14/2007| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Tyler Hamilton joins the ProTour peloton for the first time.
Tyler Hamilton joins the ProTour peloton for the first time.

Tirreno-Adriatico Results - Stage 1

Robbie McEwen wins stage and takes overall lead.

(Ita) Discovery Channel                          

149 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne                         

150 Alessandro Cortinovis (Ita) Milram                          

151 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas                       

152 St?phane Goubert (Fra) Ag2r Pr?voyance                       

153 Cyrille Monnerais (Fra) Fran?aise Des Jeux                  

154 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                

155 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                 

156 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                

157 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi                       0.27

158 Giuseppe Muraglia (Ita) Acqua & Sapone-Caff? Mokambo     1.26

159 Gerald Ciolek (Ger) T-Mobile                             1.33

160 Enrico Poitschke (Ger) Milram                                

161 Allan Johansen (Den) Team CSC                            1.54

162 Giovanni Visconti (Ita) Quickstep-Innergetic             2.35

163 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas                         2.47

164 Erki P?tsep (Est) Bouygues Telecom                       3.54

165 Tyler Hamilton (USA) Tinkoff Credit Systems              4.14

166 Robert F?rster (Ger) Gerolsteiner                           

167 S?bastien Hinault (Fra) Cr?dit Agricole                     

168 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne                          

169 Pieter Mertens (Bel) Predictor-Lotto                        

170 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                         14.57

171 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC                            

172 Arnaud Gerard (Fra) Fran?aise Des Jeux                  17.28

DNS Daniele Colli (Ita) Ceramica Panaria-Navigare               

DNF Pedro Horrillo (Spa) Rabobank                               

DNF Nicholas Roche (Irl) Cr?dit Agricole                        

DNF Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne

 

Please visit our sponsors.

 

Overall rankings after stage 1:
1 Robbie McEwen (Aus) Predictor-Lotto        04:34:14

2 Oscar Freire (Spa) Rabobank                                  0.04

3 Thor Hushovd (Nor) Cr?dit Agricole                         0.06

4 Be?at Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi                     0.07

5 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare        0.08

6 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                              0.10

7 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile                                 

8 Erik Zabel (Ger) Milram                                       

9 Allan Davis (Aus) Discovery Channel                           

10 Gabriele Balducci (Ita) Acqua & Sapone-Caff? Mokambo         

11 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                

12 Loyd Mondory (Fra) Ag2r Pr?voyance                           

13 Alessandro Petacchi (Ita) Milram                             

14 S?bastien Chavanel (Fra) Fran?aise Des Jeux                  

15 Matti Breschel (Den) Team CSC                                 

16 Paolo Bettini (Ita) Quickstep-Innergetic                     

17 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne                         

18 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir                

19 Filippo Pozzato (Ita) Liquigas                                

20 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                      

21 Martin Elmiger (Swi) Ag2r Pr?voyance                         

22 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                         

23 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                             

24 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare          

25 Renaud Dion (Fra) Ag2r Pr?voyance                            

26 Iv?n Guti?rrez (Spa) Caisse d'Epargne                        

27 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                               

28 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems                     

29 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom                      

30 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                      

31 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                

32 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                             

33 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel                       

34 Tiziano Dall'Antonia (Ita) Ceramica Panaria-Navigare         

35 Bram Tankink (Ned) Quickstep-Innergetic                      

36 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems                   

37 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                    

38 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                         

39 S?bastien Minard (Fra) Cofidis                                

40 Andreas Kl?den (Ger) Astana                                  

41 Koldo Fern?ndez (Spa) Euskaltel-Euskadi                      

42 Riccardo Ricc? (Ita) Saunier Duval-Prodir                    

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment