Setmana Catalana - Stage 3

News & Results

03/24/2004| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Setmana Catalana - Stage 3

Galvez beats Zabel; Perdiguero leads overall.

Almeria-Paternina                    
81 Patrick Calcagni (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie        
82 Juan Gomis (Spa) Saunier Duval-Prodir                            
83 Andrei Zintchenko (Rus) Milaneza Maia                            
84 Tobias Steinhauser (Ger) T-Mobile Team                           
85 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank                                 
86 Hugo Sabido (Por) Milaneza Maia                                  
87 Lizuarte Manuel Martins (Por) Milaneza Maia                      
88 Ronald Mutsaars (Ned) Rabobank                                   
89 Aritz Arruti (Spa) Cafes Baque                                   
90 Sergio Perez (Spa) Cafes Baque                                   
91 Oscar Laguna (Spa) Relax-Bodysol                                 
92 Mikel Gazta?aga (Spa) Cafes Baque                                
93 Aitor Perez (Spa) Cafes Baque                                    
94 Julio Lopez (Spa) Relax-Bodysol                                  
95 Julen Urbano (Spa) Cafes Baque                                   
96 Cadel Evans (Aus) T-Mobile Team                                  
97 Angel Edo (Spa) Milaneza Maia                                    
98 Bruno Castanheira (Por) Milaneza Maia                            
99 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                               
100 Jos? Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems                     
101 Tomas Konecny (Cze) T-Mobile Team                               
102 Rene Andrle (Cze) Liberty Seguros                               
103 Carlos Golbano (Spa) Costa De Almeria-Paternina                 
104 Jos? Julia (Spa) Kelme-Costa Blanca                             
105 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                         
106 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie        
107 Igor Glez. Galdeano (Spa) Liberty Seguros                       
108 Guido Trentin (Ita) Cofidis, le credit par Telephone            
109 Aitor Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi                          
110 Jose Antonio Lopez Gil (Spa) Illes Balears-Banesto              
111 Marco Fertonani (Ita) Phonak Hearing Systems                    
112 Dermot Nally (Irl) Costa De Almeria-Paternina                  
113 Erik Dekker (Ned) Rabobank                                      
114 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                    
115 Jos? Garcia Acosta (Spa) Illes Balears-Banesto                  
116 Bekim Christensen (Den) Team CSC                                
117 Torsten Schmidt (Ger) Gerolsteiner                              
118 Ren? Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                             
119 Mauro Zinetti (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie       5.16
120 Uwe Peschel (Ger) Gerolsteiner                              14.17
121 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                               
122 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                
123 Pedro Diaz Lobato (Spa) Costa De Almeria-Paternina              
124 David Fernandez (Spa) Costa De Almeria-Paternina                
DNF Volodymir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo                            
DNF Allan Davis (Aus) Liberty Seguros                               
DNF Michael Rich (Ger) Gerolsteiner                                 
DNF Efrain Gutierrez (Spa) Cafes Baque                              
DNS Juan Jos? De Los Angeles (Spa) Fassa Bortolo

Overall rankings after stage 3:
1 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Saunier Duval-Prodir       12:32:49
2 Fabian Cancellara (Swi) Fassa Bortolo                             
3 Josep Jufre (Spa) Relax-Bodysol                                   
4 Alejandro Valverde (Spa) Kelme-Costa Blanca                       
5 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner                                     
6 Frank Vandenbroucke (Bel) Fassa Bortolo                           
7 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie         
8 Aitor Osa (Spa) Illes Balears-Banesto                             
9 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros                            
10 Egoi Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi                            
11 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                              
12 Koldo Gil (Spa) Liberty Seguros                                  
13 Vladimir Karpets (Rus) Illes Balears-Banesto                     
14 Javier Pascual Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca                
15 David Bernabeu (Spa) Milaneza Maia                               
16 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                                
17 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                        
18 Joaquin Rodriguez (Spa) Saunier Duval-Prodir                     
19 Alex Zuelle (Swi) Phonak Hearing Systems                         
20 I?igo Cuesta (Spa) Cofidis, le credit par Telephone              
21 Manuel Calvente (Spa) Team CSC                                   
22 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC                                
23 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                 
24 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                      
25 Levi Leipheimer (USA) Rabobank                                0.37
26 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                1.09
27 Jos? Luis Arrieta (Spa) Illes Balears-Banesto                    
28 Marc Lotz (Ned) Rabobank                                         
29 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo                            
30 Rub?n Plaza (Spa) Kelme-Costa Blanca                             
31 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval-Prodir                          
32 Luis Pasamontes (Spa) Relax-Bodysol                              
33 Francisco Cabello (Spa) Kelme-Costa Blanca                       
34 Angel

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment