Paris-Roubaix Results

News & Results

04/15/2007| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Stuart O'Grady (Team CSC) on his way to victory.
Stuart O'Grady (Team CSC) on his way to victory.

Paris-Roubaix Results

O'Grady wins Paris-Roubaix!

 

 

 

 

Please visit our sponsors.

 

April 15, 2007: Paris ?
Roubaix
( 259.5 km ):
1 Stuart O?Grady (Aus) Team CSC       06:09:07

2 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank                          0.52

3 Steffen Wesemann (Swi) Team Wiesenhof Felt                            

4 Bj?rn Leukemans (Bel) Predictor-Lotto                       0.53

5 Roberto Petito (Ita) Liquigas                                      0.55

6 Tom Boonen (Bel) Quickstep-Innergetic                                 

7 Roger Hammond (GBr) T-Mobile Team                                      

8 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital                               0.56

9 K?vin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic                     1.24

10 Fabio Baldato (Ita) Lampre-Fondital                              2.27

11 Lars Michaelsen (Den) Team CSC                                       

12 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                     2.28

13 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto                                     

14 Matti Breschel (Den) Team CSC                                         

15 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram                                       

16 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis-Le Cr?dit par T?l?phone              

17 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team              

18 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team              

19 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC                                  2.38

20 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team                              3.43

21 S?bastien Rosseler (Bel) Quickstep-Innergetic                     3.45

22 St?phane Poulhies (Fra) AG2r Pr?voyance                           5.04

23 Peter Van Petegem (Bel) Quickstep-Innergetic                         

24 Martin Elmiger (Swi) AG2r Pr?voyance                              5.05

25 Fr?d?ric Guesdon (Fra) Fran?aise des Jeux                            

26 Jose Joaquin Rojas (Spa) Caisse d'Epargne                            

27 Guennadi Mikhailov (Rus) Astana                                      

28 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile Team                                     

29 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto                           5.06

30 Olaf Pollack (Ger) Team Wiesenhof Felt                            5.07

31 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano                               5.12

32 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen         8.28

33 Filip Meirhaeghe (Bel) Landbouwkrediet-T?nissteiner                  

34 Nicolas Rousseau (Fra) AG2r Pr?voyance                            8.29

35 Filippo Pozzato (Ita) Liquigas                                       

36 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team         8.31

37 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel                               9.27

38 Steven De Jongh (Ned) Quickstep-Innergetic                        9.38

39 William Bonnet (Fra) Cr?dit Agricole                                 

40 Marcel Sieberg (Ger) Team Milram                                     

41 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom                                  

42 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                                       

43 Thor Hushovd (Nor) Cr?dit Agricole                                   

44 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne                                 

45 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                          

46 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC                                     

47 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                   9.39

48 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom                               

49 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                     

50 J?rg Ludewig (Ger) Team Wiesenhof Felt                               

51 Koen De Kort (Ned) Astana                                            

52 Philippe Gilbert (Bel) Fran?aise des Jeux                            

53 Tom Steels (Bel) Predictor-Lotto                                     

54 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir                               

55 Christophe Mengin (Fra) Fran?aise des Jeux                        9.40

56 Robert Wagner (Ger) Team Wiesenhof Felt                              

57 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital                            9.41

58 Wim Vansevenant (Bel) Predictor-Lotto                             9.43

59 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team                                 

60 Roy Sentjens (Ned) Predictor-Lotto                                9.45

61 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                           9.52

62 Yohann G?ne (Fra) Bouygues Telecom                              12.21

63 Iban Iriondo (Spa) Euskaltel-Euskadi                                 

64 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team CSC                            

65 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile Team                                   

66 Max Van Heeswijk (Ned)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment