Paris-Nice Results - Stage 3

News & Results

03/9/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Vicente Reynes wins the tough sprint. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Vicente Reynes wins the tough sprint. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Paris-Nice Results - Stage 3

Reynes takes win; Boonen maintains overall lead.

                                5.09

99 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                               5.16

100 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone           5.24

101 Fr?d?ric Finot (Fra) Fran?aise Des Jeux                          5.32

102 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems    5.44

103 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner                                    6.08

104 Inigo Cuesta (Spa) Saunier Duval-Prodir                          6.20

105 Fr?d?ric Bessy (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone            6.28

106 Luis Perez-Rodriguez (Spa) Cofidis, Le Credit Par Telephone      6.36

107 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi                               7.13

108 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                           8.46

109 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                      9.02

110 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto                             9.30

111 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir                       9.52

112 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir                     9.58

113 Fabian Jeker (Swi) Saunier Duval-Prodir                         10.00

114 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                               10.15

115 Daniel Becke (Ger) Illes Balears-Caisse d'Epargne               10.28

116 J?r?me Pineau (Fra) Bouygues Telecom                            10.32

117 Paolo Bossoni (Ita) Fassa Bortolo                               10.35

118 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-W?rth                        10.50

119 Thomas Ziegler (Ger) Gerolsteiner                               10.58

120 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas-Bianchi                         11.08

121 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Caffita                          11.10

122 Luciano Pagliarini (Bra) Liquigas-Bianchi                       11.14

123 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                              11.34

124 Xabier Zandio (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne              11.40

125 Andrej Hauptman (Slo) Fassa Bortolo                             11.42

126 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole                             11.44

127 Sergio Ghisalberti (Ita) Domina Vacanze                        11.52

128 Unai Yus (Spa) Bouygues Telecom                                 11.57

129 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                              12.03

130 Aketza Pena (Spa) Euskaltel-Euskadi                             12.08

131 Alessandro Cortinovis (Ita) Domina Vacanze                          

132 Ian Mcleod (RSA) Fran?aise Des Jeux                             12.18

133 Andy Flickinger (Fra) Ag2r Prevoyance                           12.28

134 Cyril Dessel (Fra) Ag2r Prevoyance                              12.40

135 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole                            12.48

136 Charles Wegelius (GBr) Liquigas-Bianchi                         13.15

137 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone             14.30

138 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                    14.42

139 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole                           15.14

140 Christophe Detilloux (Bel) Fran?aise Des Jeux                   15.25

141 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                         15.50

142 Inigo Chaurreau (Spa) Ag2r Prevoyance                           15.52

143 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi                           16.07

144 Alberto Lopez Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi                    16.59

145 Angelo Furlan (Ita) Domina Vacanze                              17.14

146 Daniele Righi (Ita) Lampre-Caffita                              17.38

147 Serguei Yakovlev (Kaz) T-Mobile Team                                

148 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                          18.21

149 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Caffita                         18.40

150 Nicola Loda (Ita) Liquigas-Bianchi                              19.05

151 Jonathan Gonzalez Rios (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne     19.35

152 Matej Jurco (Svk) Domina Vacanze                                19.47

153 Fabien Sanchez (Fra) Fran?aise Des Jeux                         20.02

154 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team                                20.04

155 David Loosli (Swi) Lampre-Caffita                               20.08

156 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2r Prevoyance                        21.26

157 Andr? Korff (Ger) T-Mobile Team                                 22.45

158 Gerrit Glomser (Aut) Lampre-Caffita                             22.51

159 Rafael Nuritdinov (Uzb) Domina Vacanze                          23.55

160 Torsten Hiekmann (Ger) T-Mobile Team                            25.26

161 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment