Paris-Nice Results - Prologue

News & Results

03/5/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Bobby Julich (Team CSC) on his way to victory. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Bobby Julich (Team CSC) on his way to victory. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Paris-Nice Results - Prologue

Bobby Julich wins prologue; takes race and ProTour lead.

 


 


 



 


March 5, 2006: Issy-les-Moulineaux ( <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" /?>
Paris
) ( 4.8 km prologue):
1 Bobby Julich (USA) Team CSC       00:06:07<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>

2 Andrey Kashechkin (Kaz)
Liberty
Seguros-W?rth Team                0.01

3 Bradley Mc Gee (Aus) Fran?aise des Jeux                           0.02

4 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                 0.03

5 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic                               

6 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                               

7 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone            0.05

8 Beno?t Vaugrenard (Fra) Fran?aise des Jeux                           

9 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto                              0.07

10 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone               

11 Floyd Landis (
USA
) Phonak Hearing Systems                        0.08

12 Sandy Casar (Fra) Fran?aise des Jeux                                

13 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                        

14 J?r?me Pineau (Fra) Bouygues Telecom                             0.09

15 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  

16 Vladimir Gussev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team            

17 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                        

18 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                               0.10

19 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                       

20 Christian Vandevelde (
USA
) Team CSC                              0.11

21 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance                                

22 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems                        

23 Jos? Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team               

24 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems                       

25 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance                            0.13

26 Aleixei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 

27 David Zabriskie (
USA
) Team CSC                                      

28 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                              

29 Francesco Failli (Ita) Liquigas                                     

30 Jos? Alberto Martinez (Spa) Agritubel                               

31 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                      0.14

32 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems                          

33 Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears          

34 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                  

35 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                          0.15

36 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                         

37 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team    

38 Thomas L?vkvist (Swe) Fran?aise des Jeux                            

39 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram                                      

40 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance                                 

41 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                             0.16

41 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto                                   

43 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                             

44 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole                              

45 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                             

46 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner                                  

47 Jos? Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team          

48 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom                          0.17

49 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital                                

50 Carlos Sastre (Spa) Team CSC                                        

51 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 

52 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir                        

53 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi                              

54 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                                 

55 Joaquim Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears           0.18

56 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                           

57 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic                             

58 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                             

59 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                     

60 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir                            

61 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                           

62 Micha?l Blaudzun (Den) Team CSC                                     

63 Lilian Jegou (Fra) Fran?aise des Jeux

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment