National Championships Results - Road Race

News & Results

06/27/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Denmark - Top 3 on the podium in Odense. Photo copyright Roadcycling.com.
Denmark - Top 3 on the podium in Odense. Photo copyright Roadcycling.com.

National Championships Results - Road Race

Elite men ? Road race.

John Gadret (Jartazi Granville Team)                     2.46

5 S?bastien Joly (Credit Agricole)                         3.07

6 Sandy Casar (Fran?aise Des Jeux)                         3.27

7 Christophe Moreau (Credit Agricole)                      6.58

8 Christophe Mengin (Fran?aise Des Jeux)                      

9 Sylvain Calzati (Ag2r Prevoyance)                        7.00

10 Sylvain Chavanel (Cofidis, Le Credit Par Telephone)     7.21

11 Thomas Voeckler (Bouygues Telecom)                      7.31

12 J?r?me Pineau (Bouygues Telecom)                           

13 Anthony Geslin (Bouygues Telecom)                          

14 Patrice Halgand (Credit Agricole)                      11.29

15 Micka?l Buffaz (Agritubel)                             16.19

16 S?bastien Hinault (Credit Agricole)                        

17 St?phane Petilleau (Bretagne-Jean Floc'h)                  

18 Ludovic Martin (R.A.G.T. Semences)                     16.22

19 Walter Beneteau (Bouygues Telecom)                     16.27

20 Hubert Dupont (R.A.G.T. Semences)                          

21 Laurent Lef?vre (Bouygues Telecom)                     16.29

22 J?r?my Roy (Fran?aise Des Jeux)                        16.53

23 Niels Brouzes (Auber 93)                               25.37

24 Arnaud Labbe (Auber 93)                                    

25 C?dric Herv? (Credit Agricole)                             

26 Christophe Laurent (Agritubel)                              

27 Laurent Paumier (Mrbookmaker.com-Sports Tech)              

28 Eric Berthou (R.A.G.T. Semences)                           

29 Maxime Mederel (Auber 93)                                  

30 Nicolas Vogondy (Credit Agricole)

 

Germany (204 km):

1 Gerald Ciolek (Akud Arnolds Sicherheit)        04:25:21

2 Robert F?rster (Gerolsteiner)                     

3 Erik Zabel (T-Mobile Team)                        

4 Sebastian Siedler (Team Wiesenhof)                

5 Lars Teutenberg (Team Sparkasse)                  

6 Stefan Heiny (Team Comnet-Senges)                 

7 Ren? Weissinger (Volksbank Leingruber Ideal)      

8 Mathias Belka (German National Team)              

9 Jan Pokrandt (RSH)                                

10 Marcel Sieberg (Team Lamonta)                    

11 Robert Retschke (Team Comnet-Senges)             

12 Stefan Parinussa (Rheintreu)                     

13 Paul Martens (German National Team)              

14 Dennis Kraft (Action)                            

15 Marcel Barth (AC Sparta Praha)                   

16 Marc-Haji Wei?haupt (Team Moser-AH-Trentino)     

17 Andr? Greipel (Team Wiesenhof)                   

18 Wolfram Wiese (Team Comnet-Senges)               

19 Dennis Haueisen (RSH)                            

20 Markus Eichler (Team Comnet-Senges)              

21 Eric Baumann (T-Mobile Team)                     

22 Timo Scholz (Akud Arnolds Sicherheit)            

23 Fabian Wegmann (Gerolsteiner)                    

24 Karsten Volkmann (RSH)                            

25 Andr? Korff (T-Mobile Team)                      

26 Falk Putzke (Vorw?rts Or)                        

27 Volker Ordowski (Gerolsteiner)                   

28 Bj?rn Schr?der (Team Wiesenhof)                  

29 Konstantin Schubert (Team Comnet-Senges)         

30 Michael Franzl (German National Team)            

31 Jens Voigt (Team CSC)                            

32 David Kopp (Team Wiesenhof)                      

33 Elnathan Heizmann (Team Comnet-Senges)           

34 Sven Krau? (Gerolsteiner)                         

35 Sebastian Lang (Gerolsteiner)                    

36 Hendrik Werner (Akud Arnolds Sicherheit)         

37 Rolf Aldag (T-Mobile Team)                       

38 Alexander Maul (Team Sparkasse)                  

39 Uwe Peschel (Gerolsteiner)                       

40 Christian Leben (Akud Arnolds Sicherheit)     0.11

41 Ralf Grabsch (Team Wiesenhof)                 0.13

42 Christian Knees (Team Wiesenhof)                 

43 Patrick Keller (Volksbank Leingruber Ideal)      

44 Michael Muck (German National Team)              

45 Hannes Blank (German National Team)              

46 Philipp Seubert (German National Team)           

47 Stefan Sch?fer (German National Team)            

48 Rene Obst (Team Wiesenhof)                       

49 Thomas Liese (Akud Arnolds Sicherheit)           

50 Michael Rich (Gerolsteiner)                      

51 Steffen Radochla (Team Wiesenhof)                

52 Jochen Uhrig (German National Team)              

53 Linus Gerdemann (Team CSC)                    

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment