La Vuelta Results - Stage 17

News & Results

09/14/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Tom Danielson (Discovery Channel Cycling Team) wins as Vinokourov takes the overall lead from Valverde. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Tom Danielson (Discovery Channel Cycling Team) wins as Vinokourov takes the overall lead from Valverde. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

La Vuelta Results - Stage 17

Tom Danielson wins stage as Vinokourov takes overall lead.

 

 

 

 


Please visit our sponsors.

 

September 13, 2006: Adra ? Granada ( 168 km ):
1 Thomas Danielson (
USA) Discovery Channel Pro Cycling Team        04
:09:55

2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team                                     

3 Samuel S?nchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                  1.10

4 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team                                     1.39

5 Carlos Sastre (Spa) Team CSC                                                

6 St?phane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance                                     

7 Luis P?rez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone                          

8 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    

9 Jos? Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir                      

10 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                               

11 Sergio Paulinho (Por) Astana Team                                         

12 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team                2.29

13 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team                   

14 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC                                         2.40

15 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                        

16 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     

17 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team                    

18 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic                                

19 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                       4.43

20 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems                              

21 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance                                        

22 Eric Leblacher (Fra) Fran?aise des Jeux                                   

23 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                             

24 Jos? Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic                          

25 I?igo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance                                     

26 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi                                        

27 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital                                     

28 Jos? Miguel Elias (Spa) Relax-Gam                                         

29 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto                                  

30 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital                                       

31 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                                    

32 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                         

33 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    

34 Jos? Antonio Redondo (Spa) Astana Team                                    

35 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole                                  6.21

36 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                             7.50

37 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team                8.20

38 Fr?d?ric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                 10.42

39 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance                                     

40 Jorge Garc?a (Spa) Relax-Gam                                              

41 Rub?n P?rez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                        

42 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                                         

43 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone                     

44 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole                                  12.29

45 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                              

46 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                  

47 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas                                             

48 Francisco Jos? Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir                         

49 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                        

50 I?igo Cuesta (Sp

a) Team CSC                                               

51 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                                   

52 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                        

53 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                             

54 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital                                         

55 David George (RSA) Relax-Gam                                              

56 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic                                 

57 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team                                       

58 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team                                       

59 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC                                          

60 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic                                   

61 Carlos Barredo (Spa) Astana Team                                          

62 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                           

63 I?igo Landaluze (Spa)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment