La Vuelta Results - Stage 13

News & Results

09/9/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen

La Vuelta Results - Stage 13

Sanchez wins for Euskaltel; Valverde maintains overall lead before important time trial.

Please visit our sponsors. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>

 

September 8, 2006: Guadalajara ? Cuenca ( <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" /?>180 km ):
1 Samuel S?nchez (Spa) Euskaltel-Euskadi       04:03:43

2 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                         

3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    

4 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                                

5 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic                                  

6 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas                                              

7 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital                                      

8 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                               

9 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                              

10 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team                                    

11 Francisco Jos? Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir                         

12 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom                                   

13 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                              

14 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems                               

15 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team                   

16 Carlos Sastre (Spa) Team CSC                                               

17 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi                                        

18 Jes?s Hern?ndez (Spa) Relax-Gam                                           

19 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     

20 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team                   

21 Luis P?rez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone                         

22 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team                                       

23 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team                  

24 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital                                       

25 Thomas Danielson (
USA
) Discovery Channel Pro Cycling Team                 

26 Jos? Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir                     

27 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team                    

28 Aketza Pe?a (Spa) Euskaltel-Euskadi                                       

29 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                                

30 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 0.21

31 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                      0.36

32 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital                                  0.41

33 Daniel Becke (Ger) Team Milram                                         1.06

34 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam                                             

35 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole                                     

36 Christopher Horner (
USA
) Davitamon-Lotto                                  

37 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team                    

38 S?bastien Joly (Fra) Fran?aise des Jeux                                   

39 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole                                      

40 St?phane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance                                    

41 I?igo Cuesta (Spa) Team CSC                                               

42 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                                 

43 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team                                        

44 Sergio Paulinho (Por) Astana Team                                         

45 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                         

46 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC                                          

47 Jos? Miguel Elias (Spa) Relax-Gam                                         

48 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team                                      

49 Carlos Barredo (Spa) Astana Team                                          

50 Fred Rodriguez (
USA
) Davitamon-Lotto                                      

51 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance                                  1.51

52 I?igo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance                                     

53 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner                                       

54 Ra?l Garc?a De Mateo (Spa) Relax-Gam                                      

55 ?ngel Vallejo (Spa) Relax-Gam                                              

56 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam                                              

57 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                                    

58 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team                 

59 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                           

60 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                           

61 Beno?t Poilvet (Fra) Credit Agricole                                      

62 Eric Leblacher (Fra) Fran?aise des Jeux                                   

63 Francesco Failli (Ita) Liquigas                                           

64 Jos? Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance                                   

65 Rub?n P?rez (Spa) Euskaltel-Euskadi    

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment