International Hessen Rundfahrt Results - Stage 5

News & Results

09/7/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen

International Hessen Rundfahrt Results - Stage 5

Nardello wins final stage; Vasseur takes overall win.

September 7, 2003: Wetzler - Wiesbaden (170 km):
1 Daniele Nardello (Ita) Team Telekom       04:23:06
2 Franck Renier (Fra) Brioches La Boulang?re                      
3 Serge Baguet (Bel) Lotto-Domo                                   
4 Sven Teutenberg (Ger) Team Bianchi                           3.01
5 Ren? Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                          5.16
6 Danilo Hondo (Ger) Team Telekom                                 
7 Jaroslaw Zarebski (Pol) CCC-Polsat                              
8 Malte Urban (Ger) Team Bianchi                                  
9 Bj?rn Glasner (Ger) Mixed Team 2                                
10 Nicolas Jalabert (Fra) Team CSC                                
11 Thomas Liese (Ger) Team Bianchi                                
12 Philippe Gaumont (Fra) Cofidis - Le Cr?dit par T?l?phone        
13 Sebastian Denke (Ger) Mixed Team 1                             
14 Christophe Brandt (Bel) Lotto-Domo                             
15 Maxim Gurov (Kaz) MBK-Oktos-Saint-Quentin                      
16 Robert F?rster (Ger) Gerolsteiner                              
17 Holger Sievers (Ger) Mixed Team 2                              
18 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo                                    
19 Fr?d?ric Gabriel (Fra) MBK-Oktos-Saint-Quentin                 
20 Christoph Von Kleinsorgen (Ger) Team Bianchi                   
21 Sylvain Chavanel (Fra) Brioches La Boulang?re                  
22 Antony Geslin (Fra) Brioches La Boulang?re                     
23 Maryan Hary (Fra) Brioches La Boulang?re                       
24 Andreas Klier (Ger) Team Telekom                               
25 C?dric Vasseur (Fra) Cofidis, Le Cr?dit par T?l?phone          
26 Sergej Yakovlev (Kaz) Team Telekom                             
27 Sergey Krushevskiy (Uzb) MBK-Oktos-Saint-Quentin               
28 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                
29 Nico Mattan (Bel) Cofidis, Le Cr?dit par T?l?phone             
30 Thierry De Groote (Bel) Palmans-Collstrop                      
31 J?rn Reuss (Ger) WINfix-techem                                 
32 Axel Merckx (Bel) Lotto-Domo                                   
33 Markus Ganser (Ger) Team ComNet-Senges                         
34 Udo B?lts (Ger) Gerolsteiner                                   
35 Linus Gerdemann (Ger) WINfix-techem                            
36 Tristan Hoffmann (Ned) Team CSC                                
37 Vincent Templier (Fra) MBK-Oktos-Saint-Quentin                 
38 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom                                  
39 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo                              
40 Kai Hundertmarck (Ger) Team Telekom                            
41 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                
42 Pascal Hungerb?hler (Swi) Mixed Team 1                         
43 Mathias Kessler (Ger) Team Telekom                             
44 Laurent Paumier (Fra) MBK-Oktos-Saint-Quentin                  
45 Christophe Rinero (Fra) MBK-Oktos-Saint-Quentin                
46 Stefan Cohnen (Ned) Team ComNet-Senges                      6.04
47 Philipp Mamos (Ger) Mixed Team 2                           13.27
48 Jan Pokrandt (Ger) Mixed Team 1                                
49 Dennis Kraft (Ger) WINfix-techem                               
50 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                               
51 Axel Hauschke (Ger) Team ComNet-Senges                         
52 Karsten Volkmann (Ger) Mixed Team 1                            
53 Ronald Otto (Ger) WINfix-techem                                
54 Steve De Wolf (Bel) Palmans-Collstrop                          
55 Benny De Schrooder (Bel) Palmans-Collstrop                     
56 Marc Weisshaupt (Ger) CCC-Polsat                               
57 Stefan Adamsson (Swe) Team Bianchi                             
58 Eric Baumann (Ger) Team Wiesenhof                              
59 Steffen Radochla (Ger) Team Bianchi                            
60 Vitaly Merts (Kaz) Mixed Team 1                                
61 Bj?rn Schr?der (Ger) Team Wiesenhof                            
62 Bj?rn Papstein (Ger) Mixed Team 2                              
63 Wolfram Wiese (Ger) Team ComNet-Senges

Final overall rankings:
1 C?dric Vasseur (Fra) Cofidis - Le Cr?dit par T?l?phone       22:35:16
2 Maryan Hary (Fra) Brioches La Boulang?re                     0.03
3 Axel Merckx (Bel) Lotto - Domo                                 0.07
4 Sylvain Chavanel (Fra) Brioches La Boulang?re                0.37
5 Fr?d?ric Gabriel (Fra) MBK-Oktos-Saint-Quentin               0.39
6 Bj?rn Glasner (Ger) Mixed Team 2                             0.57
7 Nicolas Jalabert (Fra) Team CSC                              0.58
8 Philippe Gaumont (Fra) Cofidis, Le Cr?dit par T?l?phone      0.59
9 Christophe Brandt (Bel) Lotto - Domo                              
10 Sergej Yakovlev (Kaz) Team Telekom                             
11 Ren? Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                         3.07
12 Sergey Krushevskiy (Uzb) MBK-Oktos-Saint-Quentin            3.08
13 Holger Sievers (Ger) Mixed Team 2                           3.10
14 Thomas Liese (Ger) Team Bianchi                                
15 Nico Mattan (Bel) Cofidis, Le Cr?dit par T?l?phone             
16 Andreas

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment